A tegnap született megállapodás értelmében a minimálbér bruttó 161 ezer forintról 167 400 forintra, a garantált bérminimum pedig bruttó 210 600 forintról 219 000 forintra emelkedik 2020. február elsejétől. Ha a szociális hozzájárulási adó csökken az év közepén 2 százalékkal, automatikusan további 1 százalékkal emelkedhet a kötelező legkisebb munkabér összege, így a minimálbér bruttó 169 000 forintra, a garantált bérminimum pedig bruttó 221 200 forintra emelkedhetne júliustól. A vállalkozások az ezen felüli emeléstől sem zárkóztak el, ha a gazdaság eredményei lehetővé teszik. A kormány garanciát vállalt, hogy számos olyan jogszabályt módosít, amely a tárgyév első napjához rendeli a minimálbérhez kötött juttatásokat. Minderről egy példátlanul hosszúra sikeredett bértárgyalás lezárásaként állapodtak meg a felek, miután a vállalkozások béremelési hajlandósága erősen mérséklődött a koronavírus-járvány következtében.
A járvány nyomán megváltozott gazdasági környezet ugyanis egyaránt próbára tette a vállalkozásokat és a szakszervezeteket. A tárgyalások során a munkaadói oldal végig azt hangsúlyozta, hogy a cégeknek tavaly annak ellenére kellett 8 százalékkal emelniük a minimálbért, hogy a gazdasági visszaesés nyomán nagyot csökkent az árbevételük és a termelékenységük is. Bár a szakszervezetek elfogadták a munkaadók érveit, azonban felhívták a figyelmet a környező országok minimábér-emeléseire is, jelezve, hogy a hazai legkisebb munkabér versenyhátrányba kerülhet a régiós országokhoz képest. Az egyeztetések azt követően billentek ki a holtpontról, hogy a munkaadói érdekképviseletek hajlandóságot mutattak kompromisszumos megoldásként a 4 százalékot elfogadni. Az új javaslat a munkavállalói oldal egységét is megbontotta, végül a Liga Szakszervezetek és a Munkástanácsok Országos Szövetsége is aláírta a megállapodást, a Magyar Szakszervezeti Szövetség azonban jelezte, hogy nem tudja elfogadni a feltételeket.
A munkaadói és a munkavállalói oldal is elment a végletekig. Egy olyan kompromisszum született, amely még elviselhető a magyar cégeknek – mondta a Világgazdaságnak Perlusz László, a Vállalkozók Országos Szövetségének főtitkára. Az érdekképviseleti vezető reméli, hogy az év végére a magyar gazdaság teljesítménye megközelíti a 2019-es szintet, a cégek kilátásai pedig tovább javulhatnak. Hangsúlyozta, hogy a gazdaságban megvan a lehetőség. Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek elnöke azt emelte ki, hogy a 2016-ban elindított bérfelzárkózás, ha időlegesen is, de megtörni látszik a koronavírus-járvány miatt. Szintén jelezte, hogy az elmúlt időszakban 9,5 százalék volt a bérnövekedés üteme, az infláció pedig 3,5 százalék körül alakulhat, így az esély megvan arra, hogy a bérmegállapodásban szereplő 6 százalékos reálbér-emelkedés megvalósuljon, amivel tovább nőhet év közben a minimálbér.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.