BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Már idén jelentős lehet a hazai növekedés

A fogyasztás pörgetheti fel a gazdaságot idén. Jövőre a beruházások lehetnek a meghatározók.

A tavalyi év vége újabb gazdasági visszaesést hozott, igaz, nem volt olyan mértékű, mint a második negyedévben. 2020-ban 6,4 százalékkal csökkenhetett a bruttó hazai termék (GDP) Magyarországon – mondta Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője. Idén 4 százalékos növekedéssel számolunk, de az átoltottság függvényében ettől eltérhet a bővülés üteme. A 2021-es növekedés zömét a bázishatás adja, az első fél évben még a korlátozások fékezik a gazdaságot, és a harmadik negyedév is visszafogott lehet a bázishatás miatt, az év végére azonban felpöröghet a gazdaság. Az Equilor negyedéves előrejelzése szintén

4 százalékos GDP-növekedéssel számol az idén. Az év második felében intenzív bővülés indulhat meg, a korlátozások feloldásával a lakossági fogyasztás jelentősen felpöröghet. Elsősorban a szolgáltatások és a belföldi turizmus iránti kereslet ugorhat meg. Az Equilor előrejelzése figyelmeztet: a járványügyi korlátozások elhúzódása a kkv-szektor forráshiányát okozhatja, ami a munkanélküliség emelkedésével járhat.

Az első fél év végére várjuk a megfelelő átoltottságot, ami a gazdaság nyitásával jár – magyarázta a Raiffei­sen Bank szakértője. Nincs varázsgömbünk, az oltásokban lehet bízni, de egyelőre nincs elég elérhető vakcina a világban. Az EU túlbiztosított oltásokból, így hosszú távon megoldódik probléma, a kérdés, hogy mikor. A szakember felhívta a figyelmet a keresleti problémára, nevezetesen az oltásellenességre is.

A Központi Statisztikai Hivatal de­cem­beri felmérésekor a magyarok csupán 15 százaléka akart oltást, ez viszont mostanra 30 százalékra nőtt. Török Zoltán úgy véli, ha az emberek látják, hogy a vakcinának nincs mellékhatása, akkor tovább emelkedhet az oltásra jelentkezők száma, ami a korlátozások feloldásához és a gazdaság felpörgéséhez vezet.

Jövőre 6 százalékkal bővülhet a GDP – hangsúlyozta a Raiffeisen Bank elemzője. A feldolgozóipar, különösen az exportra termelő cégek jó teljesítménye továbbra is meghatározó maradhat. Az akkumulátorgyártás lehet a következő években a magyar gazdaság ékköve, ugyanis az átállás az elektromobilitásra kedvez a hazai termelésnek. Hosszú távon azonban veszélyforrás az egyoldalú iparosodás, a hadiiparra és a mezőgazdaságra lenne érdemes nagyobb figyelmet fordítani. Az uniós források felhasználása komoly növekedési támasz – mondta Török Zoltán. A hétéves költségvetési pénzek jelentős részét kioszthatják a következő másfél évben – jövőre választási év lesz – hívta fel a figyelmet az elemző. Az EU-s források elsősorban a beruházásokat pörgethetik fel. A szakember hozzáfűzte: már idén is jelentősen nőhet a GDP-arányos beruházási ráta, jövőre pedig megközelítheti a 30 százalékot.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.