Járdi Roland | Hamarosan elkészül a minimálbér idei emelését rögzítő megállapodás szövegtervezete, amelyről jövő hétfőn már dönthetnek – mondta a Világgazdaságnak Perlusz László, a Vállalkozók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára, miután a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma (VKF) legutóbbi fordulóján a munkaadók és a szakszervezetek ismét egyeztettek az idei minimálbér és a garantált bérminimum emeléséről. A munkaadói oldal képviselője úgy látja, hogy a szakszervezeti oldal is elfogadhatónak tartja a 4 százalékot. Ha létrejön a megállapodás, akkor 2021. február elsejétől a minimálbér bruttó 167 400, a garantált bérminimum bruttó 219 000 forintra nőhet. A partnerek a nyár elején ismét egyeztetnek – ha a gazdasági folyamatok kedvezően alakulnak –, így év közben tovább emelkedhet a minimálbér összege.
A decemberi sikertelen tárgyalások után a vállalkozások 4 százalékos béremelési javaslata megosztotta a munkavállalói oldalt, míg a Magyar Szakszervezeti Szövetség kitartott az 5 százalékos bérkövetelése mellett, a Munkástanácsok Országos Szövetsége és a Liga Szakszervezetek is hajlottak a kompromisszumra. Palkovics Imre, a Munkástanácsok elnöke lapunknak kiemelte, hogy várhatóan többségi álláspont is kialakul majd, de ez nem jelenti a megállapodás létrejöttét. Felidézte, hogy korábban is volt arra példa, hogy a VKF-ben lévő országos szintű érdekképviseletek általános polgári jogi elvek alapján állapodtak meg, és a kormány ennek alapján hirdette ki a minimálbér emeléséről szóló jogszabályt. Mint a szakszervezeti vezető hangsúlyozta, mindenképpen el akarták kerülni, hogy a további tárgyalásokkal újabb hónapot csússzanak, mert emiatt egymillió embernek csökkenhetne a reálbére. A megállapodástervezetet most az érdekképviseleteknek a tagszervezetek elé kell vinniük. Palkovics Imre amellett fog érvelni, hogy a tervezetet fogadják el, mivel a jelenlegi körülmények között semmilyen eszközük nincs harcolni a további emelésért.
Perlusz László aláhúzta, hogy a minimálbér alakulását hosszabb távon érdemes szemlélni, továbbá arra emlékeztetett, hogy van egy érvényben lévő, hatéves bérmegállapodás, amelynek alapján 2017-ben a minimálbér 15, a garantált bérminimum 25 százalékkal nőtt. Az idei, kisebb emeléssel együtt átlagosan mintegy 8 százalék körül nőhetnek a bérek, ami a visegrádi négyek között a második-harmadik helyet jelenti.
A VOSZ főtitkára előrebocsátotta, hogy ha jövőre berobban a gazdaság, nagyobb arányú is lehet az emelés.
Februártól a bruttó minimálbér
167 400
forintra emelkedhet, ha létrejön a megállapodás
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.