BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A trendek dönthetnek az osztályzatról

A válság utáni helyreállás sebessége határozhatja meg, hogyan döntenek a magyar adósbesorolásról a nagy nemzetközi intézetek.

A Pénzügyminisztérium (PM) és a hitelminősítők gazdasági előrejelzései között aránylag kicsi az eltérés, a hosszú távú trendeket figyelhetik, várhatóan nem rángatják a besorolást egy-egy rosszabb adat miatt – mondta a Világgazdaságnak Palócz Éva, a Kopint-Tárki vezérigazgatója. Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy a régióhoz és a Magyarországhoz hasonló besorolású országokhoz viszonyított teljesítmény alapján dönthetnek a hitelminősítők az osztályzat javításáról vagy rontásáról. A PM makropálya-előrejelzése a bruttó hazai termék (GDP) 3,5 százalékos bővülésével számol az idén, amelyet jövőre még gyorsabb, 5,4 százalékos növekedés követhet.

A három nagy hitelminősítő intézet makropálya-prognózisa viszont mintha három különböző lehetséges forgatókönyvet vázolna fel. A Fitch Ratings várakozása szerint igen kedvezően alakulhat a magyar gazdaság teljesítménye, idén a GDP 4,9 százalékos, jövőre pedig 6,9 százalékos bővülésével számolnak. A hitelminősítő egy korábbi elemzése arra is rámutatott, hogy a következő két évben a régió országai a hasonló besorolású társaiknál jobban teljesíthetnek – Magyarország egyébként idén és jövőre is a legjobbak között szerepelhet –, ami az uniós helyreállítási alap többletforrásaiból valósulhat meg.

A magyar kormány prognózisához áll közel a Moody’s Investors Service, amely az idei évre 4 százalékos növekedést vár, majd azt, hogy a következő három évben átlagosan 3,5 százalékkal nőhet a magyar gazdaság. Ha ennél kedvezőbb lesz a makropálya, és a kormány végrehajtja a Magyar Nemzeti Bank versenyképességi javaslatait, akkor felminősíthetik a magyar adósbesorolást, de a helyreállás késlekedése vagy az adósságleépítés hiányában leminősíthetik az országot. A legpesszimistább makropályát a Standard & Poor’s vázolta fel, 4 százalékos felpattanást köve­tően ugyanis csupán 2,7 százalékos növekedést vár jövőre. Azt persze érdemes megjegyezni, hogy a második járványhullám elején frissítették utoljára az előrejelzésüket, tehát ennek hatásaival vélhetően nem kalkuláltak. A vártnál gyorsabb fiskális helyreállás esetén számíthatunk a besorolás javítására a hitelminősítőtől, míg a gazdaság talpra állásának elmaradása, illetve a fizetési mérleg romlása leminősítéshez vezethet.

A rendkívüli bizonytalanság miatt mindegyik makropálya valósággá válhat – értékelte a hitelminősítők előrejelzését a Kopint-Tárki vezérigazgatója. Az intézmények vélhetően csak akkor nyúlnak a besorolásokhoz, ha már rendelkezésükre állnak a tényadatok, sőt, a válság után kialakuló tendenciákat fogják figyelni, ehhez pedig időre lesz szükség. Palócz Éva szerint első körben legfeljebb akkor változtatnak a minősítésen az intézetek, ha egy ország kirívóan jól teljesít a válság elvonultával. Németh Dávid felhívta a figyelmet: ha a magyar gazdaság felülteljesíti a hitelminősítői előrejelzéseket, és ezzel párhuzamosan gyorsan csökken az államadósság, az felminősítést érhet. A stabil finanszírozás azonban előfeltétele a kedvező döntésnek. A K&H Bank szakértője aláhúzta: a felminősítés érdekében a munkaerőpiacnak helyre kell állnia, a költségvetésnek ismét egyensúlyba kell jönnie, és a külső finanszírozási képességnek is stabilan kell alakulnia.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.