BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Erős maradt a bérdinamika az elmúlt év végén

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság

A várakozásokat felülmúlva és a járvány ellenére 10 százalékkal nőttek a bruttó bérek decemberben, ezzel továbbra is tartotta a vírus előtti dinamikát a hazai bérnövekedés a teljes munka­időben dolgozó munkavállalók körében – reagált Horváth András, a Takarékbank vezető elemzője a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2020-as kereseteket bemutató adatközlésére. Az év utolsó hónapjában a bruttó átlagbér 449 400 forint, a nettó átlagkereset pedig 308 ezer forint volt az év végi bónuszfizetésekkel együtt. A bruttó bérek éves átlagban is 400 ezer fölé kerültek 414 500 forinttal, míg a nettó keresetek az átmeneti járulékmérsékléssel 10 százalékkal bővültek. Összességében 6,2 százalékkal emelkedtek tavaly a reálbérek.

Már a harmadik negyedévi adatok is előrevetítették, hogy meglesz a bérmegállapodásban foglalt 6 százalékos reálbér-emelkedés, ami a szociális hozzájárulási adó csökkentésének és a minimálbér további emelésének is feltétele volt – kommentálta lapunknak Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek elnöke a KSH tájékoztatását. Az adatok még nagyon frissek, de – mint az elnök elmondta – azonnal felveszik a kapcsolatot az Innovációs és Technológiai Minisztériummal, és hivatalos tájékoztatást kérnek arról, hogy a szaktárca számításai szerint is megvalósult-e a kívánt keresetnövekedés. Mint hangsúlyozta, a bérmegállapodás egy bonyolult vetítési mechanizmust tartalmaz, mivel a versenyszféra utolsó negyedévi kereseti mutatóit veszi figyelembe, ezért a KSH adatainál bővebb ismeretekre van szükségük.

Horváth András rámutatott, hogy a megszokott módon üzemelő szektorokban változatlanul két számjegy feletti a bérdinamika. Ez a kettészakadtság lesz a legerősebb trend az idén a munkaerőpia­con. Azok a szektorok, amelyekben a korlátozások alapvetően nem érintik az üzletmenetet, továbbra is tetemes béremeléseket hajtanak végre, míg a hátrányba került szektorokban nulla és 4 százalék közötti minimálbér-emelkedés várható. A Takarékbank erőrejelzése szerint idén 8 százalékot elérő bruttókereset- és 4,5 százalékos reálbér-növekedésre lehet számítani.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.