Július 1-jétől tilos lesz számos egyszer használatos műanyag termék, valamint oxidatív úton lebomló műanyagból készült termék forgalomba hozatala – az erről szóló kormányrendelet a Magyar Közlöny keddi számában jelent meg. A határidő a már felhalmozott készletek értékesítését nem befolyásolja, csak az első belföldi forgalomba hozatalra vonatkozik. A konkrét árucikkek között szerepel egyebek mellett a fültisztító pálcika, az evőeszköz (villa, kés, kanál, evőpálcika), a tányér, a szívószál és az italkeverő pálcika. Ugyancsak tilalom alá esik a habosított polisztirolból készült ételtároló edény, amely olyan étel tárolására szolgál, amely azonnal fogyasztható helyben vagy elvitelre. Expandált polisztirolból készült italtárolót vagy italtároló poharat sem lehet forgalomba hozni. A szigorítás azokra a könnyű, műanyag hordtasakokra is vonatkozik, amelyek falvastagsága legalább 15 mikron (kivéve a biológiailag lebomló műanyagot). Steiner Attila, az Innovációs és Technológiai Minisztérium körforgásos gazdaság fejlesztéséért, energia- és klímapolitikáért felelős államtitkára felhívta a figyelmet, hogy a nagyon könnyű, jellemzően zöldség, gyümölcs és húsáru csomagolására használt műanyag hordtasakoknál nem lesz ugyan korlátozás, de a vonatkozó környezetvédelmi termékdíjat kilogrammonként 57-ről 1900 forintra emelik, hogy ösztönözzék a takarékoskodást. A teher így zacskónként öt forintra nő. A forgalomba helyezés tiltása 2023 januárjától a nem polisztirol, hanem más műanyag, egyszer használatos italtartó poharakat is érinti.
Palkovics László innovációs és technológiai miniszter egy éve jelentette be, hogy 2021 nyarán kezdődhet meg az egyszer használatos műanyag termékek kivezetése Magyarországon. A lépés a Klíma- és természetvédelmi akcióterv vállalásai közé tartozik, a kapcsolódó törvényi hátteret már korábban megteremtette az Országgyűlés. A határidőt eredetileg tavaly májusra tervezték, de a koronavírus-járvány okozta gazdasági válság miatt kitolták. A tilalom a hazai, évente forgalomban lévő 350 ezer tonnányi műanyag csomagolásnak a 2-3 százalékára vonatkozik. A kivezetett termékek közül a pohár, a tányér, a habtálca, az evőeszköz, a szívószál és a keverőpálca készül belföldön, ezekből 2018-ban 3185 tonnát gyártottak. Előállító cégből kilenc feldolgozó működik, és további 220-230 vállalkozás gyárt félkész termékeket, tehát például már legyártott fóliából zacskót, szatyrot, tasakot. Ezeknek a vállalkozásoknak a technológiaváltására 2020-ban 10 milliárd forintot különített el a kormány, a keretre 53 vállalkozás nyújtott be kérelmet. Steiner Attila jelezte, hogy további támogatások bevezetése várható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.