Nem lehet megúszni az áremelkedést a kertészetekben  – mondta a Magyar Nemzetnek Orlóci László. A Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezetének elnöke kifejtette:

a kőolaj világpiaci ára miatt a hajtatáshoz szükséges fólia ára szinte azonnal az egekbe szökött, a vállalkozások által felhasznált energia és szállítás mellett pedig egyéb költségek is nagyon megemelkedtek. 

Az viszont már más kérdés, hogy a fogyasztók hajlandók lesznek-e megfizetni a magasabb árat. Ha ugyanis az elszabadul és a mindennapi megélhetés is drágábbá válik, az emberek elsőként az olyan alkalmi árukról mondanak majd le a legkönnyebben, mint a virágok, a bokrok és a fák. Panaszkodni ugyanakkor egyelőre nincs okuk a vállalkozásoknak, az idei év első felében – a tavalyi után – ismét rekordforgalmat könyvelhettek el az kertészetek. 

A koronavírus-járvány miatti korlátozások alatti forgalom akkorára duzzadt, hogy akadtak olyan termékkategóriák, amelyekből hiány alakult ki a piacon. 

Fotó: Oláh Tibor

Orlóci László elmondta: a kertészetek a tavaly tapasztalt, megemelkedett kereslet hatására 2021-ben már a szokásosnál jóval több egynyári növényt termeltek , a faiskolai árukból azonban idén is szűkösnek bizonyult a kínálat. Mindez nem véletlen, hiszen egy növendék fa felnevelése nem megy egyik napról a másikra, ahhoz, hogy a megnőtt kereslethez tudják igazítani a vállalkozások a kínálatot, évekre van szükség. A faiskolák – érthető módon – nem voltak felkészülve a fokozott érdeklődésre. Ugyanakkor ez nem hazai sajátosság, a nyugat-európai piacon is hiány van ezekből a termékekből – fogalmazott a szakmaközi szervezet elnöke.

A pandémia miatti korlátozások feloldásával egy időben a dísznövénykertészetek forgalma is csökkent, ősszel már az elmúlt években megszokott szintre tért vissza.

Még 15 ezres napdíjért is alig találnak napszámost a kertészetek

Több munkafolyamaton lehetetlen az élő munkaerő kiváltása a zöldség- és gyümölcstermesztésben, de amely területeken ez lehetség lenne, még ott is nagyon gyerekcipőben jár a robotizálás.

A magasabb árak jövőre azonban az ideinél jóval szerényebb keresletet vetítenek előre. Ugyanakkor a szakmaközi szervezet elnöke jelezte: reményei szerint mindez nem vezet majd ahhoz, hogy a bent ragadó készleteken dömpingáron próbálnak túladni a kereskedők, hiszen azzal gyakorlatilag magának ártana az ágazat.

Orlóci László szerint, ha szükség lesz rá, lépni fognak, és az önköltségi számítások alapján meghúzzák majd azt a szintet, amely alatt már sem a befektetett pénz, sem a vállalkozások munkája nem térül meg.