Jelentősen javult a parlagfűhelyzet hazánkban az elmúlt évben. Ezt jelzi az is, hogy a hatóságok kevesebb bírságot szabtak ki a fertőzött területek miatt, mint a korábbi években. A fővárosi és vármegyei kormányhivatalok 2022-ben összesen 2,8 millió hektárnyi földrészlet parlagfű-szennyezettségét vizsgálták meg. A szezonban a hatóságok mintegy 3860 hektárt minősítettek fertőzöttnek. 

20220822 FelsőörsParlagfű.Fotó: Pesthy Márton PM Veszprém Megyei Napló
20220822 Felsőörs
Parlagfű.
Fotó: Pesthy Márton PM Veszprém Megyei Napló
Az egyik legelterjedtebb gyomnövény elleni védekezés elmulasztása komoly bírsággal járhat.  
Fotó: Pesthy Márton /  Veszprém Megyei Napló

A kiszabott bírság összege külterületen meghaladta a 71 millió forintot, míg a belterületi ingatlanok esetében 755 ezer forintra büntették a szabálysértőket a hatóságok – derült ki Nagy István, agrárminiszter képviselői kérdésre adott válaszából. A tavalyi adatok javuló tendenciáról árulkodnak, hiszen egy évvel korábban még 108 millió forintra rúgott a parlagfű-szennyezettség miatt kiszabott bírság összege, 2020-ban pedig 127,5 millió forintnyi büntetést szabtak ki a hatóságok.

A pozitív elmozdulás minden bizonnyal annak is köszönhető, hogy a szaktárca az elmúlt években a megelőzésre helyezte a hangsúlyt. A múlt évben az Agrárminisztérium bevezette az úgynevezett száras-leveles parlagfű felderítést. Ennek keretében már jóval a parlagfű pollenszórásának megkezdése előtt – megelőző jelleggel – megkezdődtek a felderítések. Az ellenőrzések során a még nem jogsértő állapotban lévő parlagfű jelenléte esetén a hatóságok figyelmeztetik a földtulajdonosokat, hogy előzzék meg a növény virágzását, és ezáltal a pollenszórást. Ha valaki ennek ellenére nem gondoskodik a területe megtisztításáról, bírságra számíthat. A hatóságok által elrendelt kényszerkaszálást és minden ezzel kapcsolatos hatósági feladat költségét az adott terület tulajdonosának, vagy használójának kell állnia. A szabálytalankodók minden esetben növényvédelmi bírságra is számíthatnak, amelynek összege 15 ezer forinttól 5 millió forintig terjedhet. 

A tárcavezető jelezte: a parlagfű elleni védekezésre az idén 24,5 millió forintot különített el a kormány. 

A fő cél, hogy minél több parlagfűvel szennyezett területet lehessen felszámolni az országban. Az illetékes hatóságok a felderítési munkájuk során mindent megtesznek annak érdekében, hogy a jogkövető földhasználat következtében kialakuló parlagfüves területeket beazonosítsák és mentesítsék a fertőzöttségtől – mutatott rá Nagy István.

A minél pontosabb felderítés érdekében a Nébih 2013-tól Parlagfű Bejelentési Rendszert működtet. A rendszer különlegessége, hogy a megtett bejelentések közvetlenül az ellenőrzésre jogosult illetékes hatóságokhoz jutnak el, így a kormányhivatalok illetékes szervei gyorsan és hatékonyan tudnak fellépni. A Parlagfű Bejelentő Rendszert bárki használhatja, 2021-től már mobil applikáció útján is be lehet jelenteni, ha valaki parlagfüves területet észlel.

A tavalyi kedvezőbb eredményekhez az időjárás is hozzájárult. A szárazabb, aszályosabb idő a parlagfű fejlődését is befolyásolta. Júliusban és augusztusban az ország keleti részén, illetve az aszály sújtotta más területeken a növény növekedése jelentősen elmaradt a korábbi években megszokottól.