Egy uniós projektnek köszönhetően megújult a kórházak betegellátást segítő eszközparkja, és az Európai Regionális Fejlesztési Alap 15,3 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásából a szakdolgozók képzése is megvalósult – közölte az Országos Kórházi Főigazgatóság.

20200122 Szeged Prof. Dr. Barzó Pál idegsebész (kék sapkában) agyműtétet végez SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Idegsebészeti Klinika hibrid műtőjében.Fotó: Frank Yvette FY Délmagyarország20200122 Szeged 

Prof. Dr. Barzó Pál idegsebész (kék sapkában) agyműtétet végez SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Idegsebészeti Klinika hibrid műtőjében.
Fotó: Frank Yvette FY Délmagyarország
Fotó: Frank Yvette / Délmagyarország

A közleményben azt írták, a fejlesztés során 24 ezer ápolási eszközt – a többi között multifunkcionális intenzív ágyakat, korszerű betegágyakat, felfekvést megelőző matracokat, gördíthető infúziós állványokat, éjjeliszekrényeket – szereztek be a főigazgatóság irányítása alá tartozó 66 intézmény 78 telephelyén, valamint a Debreceni Egyetemen, a Szegedi és a Pécsi Tudományegyetemen. Az eszközpark megőrzésére, nyomon követésére informatikai fejlesztés jött létre – tették hozzá.

Sosem ültek még ekkora adóssághegyen a hazai kórházak

Az orvostechnikai eszközök gyártóinak már a létét fenyegeti, hogy nem jutnak a pénzükhöz. A szektorban mintegy negyvenkétezren dolgoznak.

Közölték azt is, hogy 

a projekt alapján 5500 ember továbbképzése is megvalósult az újonnan beszerzett eszközök eredményes alkalmazásáért, a biztonságos és szakszerű betegmozgatás elsajátításáért és az „azonos esélyegyenlőséget biztosító” betegellátásért.

A projekt stratégiai célja volt az egészségügyi ellátásnál az ápolás hatékonyságának növelése, az ápolási idő lerövidítése, az ápolás színvonalának, valamint az ahhoz való hozzáférésnek és az egészségügyi szakdolgozók munkakörülményeinek javítása – írták.

Megemlítették, hogy a projekt 2017, februári indulásakor az Európai Regionális Fejlesztési Alap által biztosított támogatási keretösszeg bruttó 8 milliárd forint volt, ez a megvalósítás végére bruttó 15,319 milliárd forintra emelkedett.