A magyar gazdaság idén visszatér a növekedési pályára, és 2025-re újra az uniós növekedési rangsor élmezőnyébe kerülhet

– jelentette ki Varga Mihály a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen tartott előadásán. A pénzügyminiszter hangsúlyozta, hogy négy nehéz év után a kormány csökkenő hiánnyal, alacsonyabb államadóssággal és erősödő gazdasági növekedéssel számol.

Brüsszel, 2024. március 12.Varga Mihály pénzügyminiszter érkezik az EU-tagországok gazdasági és pénzügyminisztereit tömörítő tanács, az Ecofin ülésére Brüsszelben 2024. március 12-én.MTI/EPA/Olivier Hoslet
Varga Mihály pénzügyminiszter /Fotó: Olivier Hoslet / EPA / MTI

Varga Mihály emlékeztetett, hogy a világjárvány, a megszakadt ellátási láncok, az orosz–ukrán háború és a szankciók okozta miatt elszálló visszavetették a gazdasági teljesítményt. A válság ellenére a kormány megőrizte a családtámogatásokat és az adókedvezményeket, megvédte a munkahelyeket és a vállalkozásokat, fenntartotta a rezsivédelmet. Kiemelte, hogy az intézkedéseknek köszönhetően a magyar már 2021-ben elérte a járvány előtti szintet, jelenleg 5 százalékkal múlja felül az akkori teljesítményt. A miniszter felhívta a figyelmet: 

miközben az Európai Bizottság legfrissebb előrejelzésében rontotta az gazdasági növekedésére vonatkozó előrejelzését, a magyar gazdaságban idén változatlanul 2,4 százalékos, jövőre 3,6 százalékos bővülést vár.

A kormány célja, hogy a költségvetési hiány és az államadósság csökkentése mellett a magyar gazdaság visszatérjen a járvány előtti tartós növekedési pályára – jelentette ki Varga Mihály. Ennek érdekében a kormány tovább javítja a versenyképességet, növeli a foglalkoztatást és alacsonyan tartja az inflációt. A tárcavezető komoly eredménynek nevezte, hogy a külkereskedelem rekordot döntött tavaly, a folyó fizetési mérleg pozíciója javul, és hazánk tőkevonzó képessége a válságok ellenére is erős maradt. Mint mondta: ennek egyik kulcsa a versenyképes adórendszer, Magyarország az uniós adócsökkentési rangsor élmezőnyébe tartozik, az elmúlt időszakban látványos eredményeket ért el a gazdaságfehérítésben.

Az intézkedéseknek köszönhetően 2010 és 2021 között 4 ezermilliárd forint többletbevétele keletkezhetett a költségvetésnek, a fehéredésből származó többlet pedig lehetővé tette az adókulcsok csökkentését

– mondta a miniszter. A fenntartható érdekében a kormány fokozatosan mérsékeli a hiány mértékét, így a mutató az idei évben 4,5 százalék, jövőre 3,7 százalék, 2026-ban pedig 2,9 százalék lehet. 

Varga Mihály szerint az EU-rangsor élmezőnyébe kerülhet a magyar gazdaság

Ugyan a közelmúlt hazai kormányzati nyilatkozatai szerint a korábban remélt 4 százalékos növekedés nem reális, a 2-3 százalékos bővülés sokkal inkább. Visszatér tehát a növekedési pályára a magyar gazdaság – az Európai Bizottság jóslata szerint is.