A tavi viharjelzési szezon a Balatonon, a Velencei- és a Tisza-tavon április elsején indul – közölte a HungaroMet Zrt. a honlapján. Az április 1-jén kezdődő tavi viharjelzési szezon október 31-ig tart. A Balatonnál ez már a 90. viharjelzési szezon, ugyanis 1934. július 8-án indult el Magyarország legnagyobb tavánál a viharjelző szolgálat.

Lake,Balaton,With,Lots,Of,Sailboats,From,Tihany,Village,In
Fotó: Shutterstock

Emlékeztettek rá: a tó viharjelzési szempontból három medencére van felosztva: a Keszthelytől Badacsony-Fonyódig tartó nyugati, a Fonyód és Tihany közötti középső és a Tihanyi-félszigettől keletre lévő keleti medencére. Az egyes medencékben egyidejűleg eltérő fokozatú viharjelzések lehetnek érvényben. A balatonihoz hasonló fényjelző lámpák működnek a Velencei-, a Tisza- és a Fertő tónál is, ez utóbbi kiszolgálását az osztrák meteorológiai szolgálat látja el. A Velencei-tónál és a Tisza-tónál egy adott időpontban egyfajta jelzés érvényes, ott is a balatonihoz hasonló viharjelző lámpák tájékoztatnak a várható szélviszonyokról.

A meteorológiai szolgálat folyamatosan figyeli a légköri folyamatok alakulását, és az időjárási előrejelzések mellett szükség esetén viharjelzéseket is kiad a tavakra. Az első fokú viharjelzés – azaz percenként 45 sárga fényű fényfelvillanás – az erős (40 és 60 kilométer per óra közötti), a másodfokú – percenként 90 sárga fényű fényfelvillanás – pedig a viharos (60 kilométer per órát meghaladó) szélre figyelmeztet. A jelzéseket a szélerősödés előtt fél-másfél órás „időelőnnyel” adják ki.

Az aktuális viharjelzéseket a tavak körüli viharjelző lámpák jelzik. A riasztást a HungaroMet Zrt. adja ki, a viharjelző lámpák technikai üzemeltetését pedig a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság végzi. Közölték azt is, hogy a Balatonnál négy vízközépi platformon is működnek viharjelző lámpák, ezek kiegészülnek 15 mobil viharjelző lámpával, amelyek a strandokon kapnak helyet. A Balatonon összesen 55 viharjelző lámpa van, ennek köszönhetően egy adott pontról legalább hármat is lehet látni. A Velencei-tónál négy, a Tisza-tónál öt, a Fertő-tónál pedig 11 viharjelző lámpa van, ebből egy működik a magyar oldalon.

A Balatonon tavasztól őszig működnek a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság által telepített, speciális mérőplatformok, amelyek a többi között a nyílt vízi időjárási viszonyokról adnak tájékoztatást.

Közvetlenül a viharjelzést szolgálja a Siófoki Viharjelző Obszervatóriumban működő, nagy teljesítményű számítógép, amelyen időjárási előre jelző modellek számításai készülnek. A veszélyjelző meteorológusok munkáját a többi között automata meteorológiai állomáshálózat, meteorológiai műholdak és radarok, villámmérések támogatják – ismertették. 

Az aktuális jelzésről a www.met.hu, a www.katasztrofavedelem.hu, valamint az www.rsoe.hu honlapon lehet információt szerezni. Mobilon a Meteora nevű, ingyenesen letölthető mobilalkalmazás tájékoztat az aktuális viharjelzési fokozat mellett a várható időjárásról is, illetve a katasztrófavédelem Tavihar nevű alkalmazása ad információt az aktuális viharjelzésről.