BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Páratlan földtani értékek kerülnek az új archívumba

Több mint 8000 hazai fúrás maganyaga teszi ki a a hazai ásványvagyon-gazdálkodás sarokkövét. A fúrómagminták többsége az Országos Fúrómag Archívumba kerül a most zárult szolnoki beruházásnak köszönhetően. Ezzel is növelni kívánja a hazai földtani szolgáltatás minőségét a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága.

Az Országos Fúrómag Archívum fejlesztésének második ütemében a szolnoki telephelyen felújítottak két, 1000 négyzetméteres csarnokot, és kialakítottak két új, összesen 4000 négyzetméteres, belső gépi anyagmozgatást és raklapos tárolást lehetővé tévő, könnyűszerkezetes csarnokot a nagy földtani értékek számára – közölte a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH).

földtani
Új helyre költöznek a nagy földtani értékű fúrómagok / Fotó: SZTFH  

Az eddig a szolnoki létesítményben tárolt fúrómagok – henger alakú kőzetminták – mellé került a pécs-somogyi telephely teljes anyaga és a szépvízéri telephely anyagának jelentős része. Az SZTFH Földtani Szolgálatának kezelésében lévő, nemzetközi összehasonlításban is jelentős mennyiségű mélyfúrási és egyéb földtani dokumentációs anyagokat ugyanis eddig négy telephelyen tárolták:

Nő az ország földtani tudásbázisa

A hatóság közleménye felidézi, hogy a hazai ásványvagyon-gazdálkodás sarokkövét adó, több mint 8000 fúrás teljes egészében vagy részben megőrzött maganyagát tartalmazó fúrómagminta gyűjtemény tárolási és vizsgálati infrastruktúrájának megújítása a rákóczibányai laboratórium kialakításával kezdődött, és a szolnoki fejlesztéssel folytatódott. Kiemeli, hogy 

a hazai energiaellátás biztonságának garantálása szempontjából kulcsszerep hárul mind a földtanra, mind a bányászatra, azok jogi, gazdaságpolitikai aspektusaira. 

A hatóság e helyzetet felismerve vizsgálta felül a földtani és bányászati feladatkörihez kapcsolódóan a stratégiai irányvonalait. Ennek keretében vált indokolttá az Országos Fúrómag Archívum létesítési és működési kereteinek fejlesztése, újradefiniálása.

A 2023 novembere és 2024 októbere között zajlott beruházással az az SZTFH-nak az a célja a beruházással, hogy a magyar földtani tudásbázis megfelelő szolgáltatási színvonalat tudjon biztosítani, lehetővé téve a magyarországi szakmai befektetői és tudományos igények kiszolgálásán túl a nemzetközi kutatóhálózatokhoz történő kapcsolódást is.

Az RHK bodai fúrómagraktára. Képünk illusztráció, ez nem része az SZTFH projektjének / Fotó: RHK                                     

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.