Érdemben nem változtatott a Központi Statisztikai Hivatala (KSH) a harmadik negyedéves GDP adaton. A magyar gazdaság teljesítménye 0,7 százalékkal mérséklődött az előző év azonos időszakihoz képest. A kilátások azonban ennél sokkal jobbak.
A friss adat alapján két egymást követő negyedévben csökkent a GDP volumene. Az elmúlt kilenc negyedévből hat negyedévben csökkent a reál GDP Magyarországon.
Ez egyben azt is jelenti, hogy három éven belül kétszer is technikai recesszió alakult ki.
„A mezőgazdaság, az ipar és az építőipar gyenge teljesítménye, valamint a beruházások és a termékexport visszaesése játszott szerepet a gyenge harmadik negyedéves adatban” – közölte Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza. Hozzátette, hogy
az igazi problémát a beruházások jelentik, melyek 14 százalékos csökkenése 4 százalékponttal húzta vissza a gazdasági teljesítményt.
A KSH friss közléséből kiderült, hogy mind az építési beruházások volumene, mind a gép- és berendezésberuházásoké is csökkent. „Itt negyedéves alapon is nagymértékű, 3,2 százalékos a visszaesés és ez hosszabb távon is negatív hatással lehet a növekedésre, bár a jelenlegi kapacitások sincsenek kihasználva” – magyarázta a vezető közgazdász.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető közgazdásza szerint bizonytalan gazdasági helyzet és külső környezet miatti alacsony beruházási aktivitás, illetve az uniós források visszatartása is befolyásolja a gazdaságot. Hozzátette, hogy összességében a beruházási kilátások gyengék, hiszen még mindig hiányzik az üzleti bizalom és a kereslet tartós növekedése. „Ennek hiányában aligha számíthatunk a közeljövőben fordulatra” – fogalmazott.
A fogyasztás továbbra is erős negyedéves bázisú növekedést mutatott, ami élénkíthette az importot. Ugyanakkor vélhetően inkább a féltartós vagy napi fogyasztási cikkek esetében élénkülhetett az import, nem pedig a nagyértékű tartós cikkeknél. Talán a gyenge agrárium adhat erre némi magyarázatot – kommentálta a KSH közlését az ING.
Előre tekintve az mindenképpen némi bizakodásra ad okot, hogy a fogyasztás továbbra is dinamikusan bővül,
ugyanakkor az ismét lefelé forduló bizalmi indexek utalhatnak arra, hogy megtörhet ez a pozitív lendület – véli Virovácz Péter. Hozzátette, hogy a szolgáltatások éves alapon érdemi növekedést mutattak és mind a vállalati-állami szektorhoz köthető, mind a lakossági szolgáltatások esetében látható pozitív változás egy év távlatában nézve. A harmadik negyedévben a kereskedelem volt az egyik „gyengélkedő” szegmens, ahol érdemi lassulás volt megfigyelhető.
Regős Gábor elmondta: a háztartások fogyasztási kiadása az előző negyedévinél is nagyobb ütemben, 4,5 százalékkal nőtt éves alapon, 2 százalékponttal javítva a gazdasági teljesítmény növekedését. „Az óvatossági motívumra tehát egyre kevésbé lehet panasz, a reálbérek növekedése látszik a fogyasztási adatokban” – mondta a Gránit Alapkezelő közgazdásza, aki hozzátette, hogy
az olcsóbb külföldi webáruházak és bevásárlóturizmus miatt azonban a költés sokkal kevésbé látszik a hazai kiskereskedelemben.
Felhasználási oldalon az éves bázisú indexek alapján elmondható, hogy a belső kereslet csupán 0,3 százalékkal nőtt a harmadik negyedévben. E mögött elsősorban a kormányzati fogyasztás és a beruházási aktivitás visszaesése húzódik meg, összhangban a költségvetési helyzettel és a vállalatok csökkenő rendelésállományával.
Regős Gábor szerint
az idei év egészében a gazdaság teljesítménye 0,5 százalék körüli mértékben bővülhet, míg jövőre a növekedés 2,5 százalék körül alakulhat
– figyelembe véve
Összességében a keddi részletes adatok fényében az ING Bank fenntartja a korábbi előrejelzését, és az idei évben 0,6 százalékos GDP-növekedéssel számolnak, míg
jövőre 2,5–3 százalék körüli gazdaságbővülést prognosztizálnak.
Virovácz Péter szerint a beruházási fordulat még várathat magára, ugyanis a rendelésállományok csak lassan épülhetnek vissza, miközben „a költségvetési helyzet továbbra sem betonbiztos”, azonban az új kormányzati programok hozhatnak változást az összképben.
Az ING Bank vezető közgazdásza szerint a nettó export a továbbiakban vélhetően visszafoghatja a GDP-növekedést. Erre a fordulatra lehet számítani, csak nem hamar. „Úgy tűnik, hogy az export vártnál erősebb negatív hatása gyorsabban begyűrűzött az alapfolyamatokba” – mondta. Hozzátette, úgy tűnik, hogy újabb gazdaságélénkítő csomag válhat szükségessé az országban.
Délután az amerikai munkaerőpiaci adatra még lendületet kaphat a dollár, amely délelőtt a 394-es szintig gyengült a forinttal szemben. Az euró a 415-ös szintet táncolja körül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.