Jócskán lerontotta az idei növekedési előrejelzését a jegybank
Csak 2026-ban érheti el fenntartható módon a jegybank 3 százalékos célját az infláció – jelentette ki Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke a monetáris tanács kamatdöntő ülését követő szokásos háttérbeszélgetésén, miután a jegybankárok változatlanul hagyták az alapkamatot. A tanács tárgyalta az inflációs jelentést is, amelyet ugyan csütörtökön tesznek közzé, azonban már most elérhetők a jegybank honlapján a fő sarokszámok.

A szeptemberi inflációs jelentéshez képest mind az inflációs; mind a növekedési várakozását alapjaiban írta át az MNB.
Bár az idei inflációt csak pontosította, amely szerintük 3,6-3,7 százalék lesz, a GDP-bővülést jócskán lerontotta. A szeptemberi 1-1,8 százalék után már csak 0,3-0,7 százalék közötti növekedést jósol a jegybank.
A jövő évi prognózis esetében viszont a fogyasztói árindexet az eddigi 2,7–3,6 százalék után mintegy fél százalékponttal, a 3,3–4,1 százalék közötti tartományba emelte. A 2025-ös növekedésen azonban nem változtatott érdemben, így most 2,6–3,6 százalék közötti GDP-bővülést vár (ez szeptemberben még 2,7–3,7 százalék között volt).
Virág arról is beszélt a mai eseményen, hogy a jövő évi növekedés alapjai rendelkezésre állnak, összesen négy olyan tényezőt sorolt fel, amelyek nagyon dinamikus jövőképet vázolnak fel a magyar gazdaságnak. Várakozásaik szerint 2025 második felében akár megközelítheti az 5 százalékot is a bruttó hazai termék éves alapú növekedése.


