Erősen kezdte az utolsó negyedévet az ipar és a kiskereskedelem után az építőipar is, így az októberi adatok alapján végre kedvező GDP-adatra számíthatunk – hangsúlyozták az elemzők a KSH októberi építőipari gyorsjelentése kapcsán.
Kérdés persze, hogy ez a kedvező folyamat a negyedév utolsó két hónapjában is megmarad-e – tette hozzá Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza az adatokat értékelve.
Úgy tűnik, hosszabb távra elválik egymástól az építőipar egésze és egy kisebb szegmens, a lakásépítések és lakóépület-beruházások útjai – jegyezte meg Juhász Attila, az Újház Zrt. és az ÉVOSZ Építőanyag-kereskedelmi Tagozatának elnöke, kiemelve, hogy míg az építőipar szeptemberi adatai azt mutatják, hogy a szektor egésze nem talált magára, addig
a lakáspiacon és a kapcsolódó munkák terén határozottan kezd megindulni a növekedés.
Ez az olló 2025-ben tovább nyílhat, miután a jelenlegi szerződésállományok és az új szerződések értéke azt mutatja, hogy a vállalati, valamint az állami megrendelések elmaradása miatt az építőipari kibocsátás jövőre sem fog számottevően növekedni.
Az építőipari teljesítményt alapvetően négy tényező tudná jobban felpörgetni Regős Gábor elemzése szerint, ezek
Az építőipar fellendüléséhez mindenképpen szükség van a gazdasági kilátások javulására, ami jelentős mértékben függ a külső kereslet alakulásától – hangsúlyozta Molnár Dániel, a Makronóm Intézet vezető elemzője.
Ha ezen a területen fordulat következik be, akkor az ágazat ismét a gazdaság húzóerejévé léphet elő, és a beszállítói láncokon keresztül más ágazatok növekedését is dinamizálhatja.
Az építőipar termelése októberben havi alapon jócskán, 4,6 százalékkal bővült, ami azonban éves összevetésben még így is 0,5 százalékos csökkenés.
A két építményfőcsoport termelése eltérően alakult: az épületek építése 5,7 százalékkal csökkent, míg az egyéb építményeké 7,5 százalékkal emelkedett. Ez Regős szerint azt mutatja, hogy az ipari beruházások mintha lassultak volna, hiszen ezek az épületeknél jelennek meg, míg az állami beruházásokat mintha felpörgették volna, hiszen az egyéb építményeknél ezek a jellemzőbbek.
A Makronóm szakértője, Molnár Dániel szerint a költségvetési szférához kötődő egyéb építményeknél a 7,5 százalékkal bővült termelési volumenben az alacsonyabb bázis is szerepet játszott, ugyanakkor a havi alapú, 10,5 százalékos bővülés az építőipar negyedik negyedéves teljesítménye kapcsán bizakodásra ad okot.
Szakértők szerint nehéz egységes képet kiolvasni a jövőre vonatkozóan a rendelésállományból:
Ez utóbbin belül vegyes a kép: az épületek építésére vonatkozó rendelésállomány stagnál, kismértékben csökken, a növekedés az egyéb építményekhez köthető, azaz
az állam köthetett meg az elmúlt időszakban nagyobb volumenben szerződéseket.
A harmadik negyedévben tehát az építőipar negyedéves alapon felfelé húzhatja a GDP-t, amely így akár kellemes meglepetést is tartogathat, de az éves alapú hatás még kérdéses.
Biztató, hogy
novemberben az értékesített építőanyagok volumene 20,7 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit
az Újház adatai szerint, ezen belül a szerkezetépítésben használt anyagoké – ami leginkább a megkezdett családiház- és társasházépítésekkel korrelál – 24 százalékkal nőtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.