BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
NAV, adózás, szja, SZJA

SZJA: ezek a legfontosabb teendők az adóbevallással kapcsolatban

Távolinak tűnik ugyan a személyi jövedelemadó bevallásának májusi határideje, de nem árt tisztában lennünk, addig milyen teendők várnak ránk addig. Az adóbevallást megelőző legfontosabb tudnivalókról kérdeztük a Niveus partnerét, Bagdi Lajos adótanácsadót.

Elindult az adóbevallási szezon, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapján már elérhetőek a friss szja-bevallási információk. Az adóhivatal idén is elkészíti helyettünk a bevallás tervezetét, mutatjuk, nekünk mikor mi a teendőnk ezzel.

NAV, adózás, szja, SZJA, adóbevallás
Az adóbevallás legfontosabb határideje idén is május 20-a / Fotó: Móricz Sabján Simon

Melyek a legfontosabb adóbevallási határidők?

Az adóbevallással kapcsolatos egyik fontos határidő, amelyre nem árt figyelnünk 

március 15-e, amikorra a NAV elkészíti az adóbevallási tervezeteket, amelyek ettől a naptól elérhetőek az eSZJA-rendszerben. A másik fontos dátum május 20-a, amely az adóbevallás benyújtásának és az esetleges adófizetési kötelezettség teljesítésének határideje. 

A visszaigényelt adót a bevallás beérkezésétől, a módosított bevallási tervezet jóváhagyásától, beküldésétől számítva 30 napon belül utalja ki a NAV, tehát legkésőbb maximum június végéig. A 30 nap számításánál figyelembe kell venni az esetleges postai kézbesítés átfutási idejét is. Ha a magánszemély a visszaigényléshez szükséges adatokat május 20-áig nem nyújtja be az adóhatósághoz, akkor a visszaigényelhető adót a NAV nem utalja ki – hívja fel a figyelmet Bagdi Lajos adótanácsadó, a Niveus partnere.Mint mondja, ilyenkor a magánszemély külön kiutalási kérelem benyújtásával kérheti a kifizetést.

A májusi adóbevallással kapcsolatban a legfontosabb, ellenőrizni a tervezetet és szükség esetén kiegészíteni vagy módosítani. Amennyiben egyetértünk az abban foglaltakkal, további teendő nincsen, a tervezet automatikusan érvényes bevallássá válik a határidő után. Amennyiben kiegészítés vagy módosítás szükséges, azt az eSZJA-felületen vagy papíralapon kell megtenni és benyújtani.

Változott-e bármi az Ügyfélkapuval kapcsolatos módosításokat követően?

Az adóbevallás-tervezet online megtekinthető, a szakértő jelezte, hogy az Ügyfélkapuval kapcsolatos módosítások értelemszerűen nem befolyásolják annak elérhetőségét, továbbra is ezen a felületen keresztül lehet hozzáférni. Eszerint március 15-étől bárki hozzáférhet saját bevallási tervezetéhez az eSZJA rendszerében, Ügyfélkapu+ vagy DÁP-azonosítást követően.

Akinek nincs Ügyfélkapu+ vagy DÁP-azonosítója, március 16-áig, adóazonosító jele és születési dátuma megadásával többféle módon is kérheti a tervezet postázását:

  • sms-ben a 30 344- 4304-es telefonszámon a következő formában: SZJA [adóazonosító jel] [ééééhhnn]. Például: SZJA 1234567890 19800101.
  • az eSZJA-oldalon elérhető webűrlapon,
  • levélben,
  • a BEVTERVK formanyomtatványon,
  • telefonon, a 1819-es hívószámon,
  • személyesen, az ügyfélszolgálatokon.

Kinek készít bevallástervezetet a NAV?

A NAV minden magánszemély számára elkészíti az adóbevallási tervezetet, akiről munkáltatói vagy kifizetői adattal rendelkezik. Az adószakértő szerint kiegészítés akkor szükséges, amennyiben valaki olyan jövedelmet szerzett, amelyről a NAV nem kapott adatot, így például ingatlan bérbeadásából származó jövedelemből vagy ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó jövedelemből, esetleg év közben nem érvényesített adókedvezményeket kíván érvényesíteni, mint a családi kedvezmény, illetve a személyi kedvezmény.

Hogy miként tehető meg a kiegészítés? Egyrészt elektronikusan, az eSZJA felületen keresztül, Ügyfélkapus bejelentkezéssel, másrészt papíralapon: az SZJA bevallási nyomtatvány kitöltésével és benyújtásával.

Az 1+1 százalék, amivel sokan ma sem foglalkoznak

Az szja 1+1 százalékának felajánlásáról, a korábbi évekhez hasonlóan, idén is lehet rendelkezni elektronikusan és papíron is. A rendelkezőnyilatkozat benyújtásának határideje május 20. A dátum jogvesztő, vagyis a határidő lejártát követően már nincs lehetőségünk módosítani.

Azért hasznos rendelkezni a z adó 1+1 százalékáról, mert annak felajánlásával civil szervezeteket és egyházakat támogathatunk, hozzájárulva működésükhöz és közösségi céljaik megvalósításához.

Bagdi Lajostól megtudtuk, évente több millió adózó él a rendelkezés lehetőségével, bár a pontos számok évről évre változnak. A 2023-as adat szerint több mint 1,8 millió leadott érvényes nyilatkozat érkezett a civil szervezetek számára. Az adó azon 1+1 százaléka, amelyről az adózók nem rendelkeznek, az állami költségvetésben marad és az általános kiadások finanszírozására fordítják.

Kevesebben, de többet utaltak tavaly

Az egyszázalékos felajánlás továbbra is a civil szervezetek egyik fő bevételi forrása Magyarországon. A civilek átlagosan 62 felajánlást kapnak, amelynek átlagösszege 2023-ban körülbelül 520 ezer forint volt. Míg abban az évben több mint 15 milliárd forint jutott el hozzájuk, tavaly a felajánlások száma ugyan minimálisan, de 3 százalékkal csökkent a korábbi évhez képest, de így is 2023-nál 2 milliárd forinttal többet, összesen 17 292 750 656 forintot kaptak.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.