BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
LUS_7708

Cikcakkozik az építőipar: mi jöhet az idén?

Az építőipari árak alakulása az idei év egyik nagy kérdése az uniós források sorsa, illetve a külső kereslet alakulása mellett. A forint gyengülése az építőiparban is nyomot hagy, az elmúlt években az ágazat mindig infláció fölötti áremeléseket hajtott végre, ez viszont visszafogja a keresletet. Idén a vállalati beruházások lehetnek döntők, lakossági oldalon pedig a lakásépítések és -felújítások növelhetik a keresletet. A KSH most közzétett 2024. novemberi adatait vették górcső alá a szakértők.

A vállalati beruházások lesznek a döntők az idei évben – értékelte a Központi Statisztikai Hivatal ma közzétett építőipari adatait Molnár Dániel, a Makronóm Intézet vezető makrogazdasági elemzője.

 

A KSH gyorsjelentésére reagáltak az elemzők és a piaci szereplők, az idei évben várható változásokra fókuszálva.

Mit lehet várni 2025-ben az építőiparban?

A Makronóm Intézet szakértője ennek kapcsán azt hangsúlyozta:

  • kormányzati oldalról jelentős kereslet elsősorban az útépítések terén jelentkezik majd, amely már a szerződés adatokban is megjelenik, miközben 
  • lakossági oldalról is érdemben fokozódhat az igény lakásépítések és -felújítások végrehajtására, amelyet a kormányzati intézkedések is ösztönöznek mind keresleti, mind kínálati oldalról. 

A kérdés, hogy a vállalati oldalon mennyire oldódik majd az óvatosság, mennyire mernek a döntéshozók beruházásokba belevágni.

Habár a Demján Sándor-program elemei támogatják a kkv-szektor fejlesztéseit, a szűk keresztmetszet továbbra is a külső kereslet alakulása jelenti. Javuló kilátások esetén az építőipari rendelések is érdemben felfuthatnak, ami a beszállítókon keresztül a feldolgozóipar több ágában is keresletet generálna.

Kérdés az uniós források sorsa is, amely 2025-ben is nagyban befolyásolja az építőipari keresletet és ezen keresztül a gazdasági teljesítményt – hangsúlyozta Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza, rámutatva, hogy szintén kérdés az építőipari árak alakulása. A forint gyengülése itt is nyomot hagy, és az elmúlt években az ágazat mindig infláció fölötti áremeléseket hajtott végre, ez viszont visszafogja a keresletet.

A felemás képet mutató szerződésállomány kapcsán Regős Gábor kiemelte, hogy 

az új szerződések volumenének 51,1 százalékos visszaesése a nagyon magas bázisidőszaki értékből ered, a mostani adat a korábbi évekhez viszonyítva nem tekinthető alacsonynak. 

Az idei évben az építőipar teljesítménye várhatóan pozitívan járulhat hozzá a növekedéshez, amiet az állami beruházások mellett segíthet a 21 pontos akcióterv több eleme is. 

építőipar
Sok vagy kevés az új szerződés? A lakásépítésben már vannak biztató jelek / Fotó: Kallus György

Vannak biztató jelek is

„Bár a KSH ma megjelent építőipari adataiból a kis súly miatt ez nem látszik, van a magyar építőiparnak olyan szegmense, ahol néhány hónapja biztató adatok rajzolódnak ki az építőanyag forgalomból” – mondta  Juhász Attila, az Újház Zrt. és az ÉVOSZ Építőanyag-kereskedelmi Tagozatának elnöke. 

Konkrétan az új építésű családi házakról és a kisebb méretű társasházak építéséről van szó, ezek nem jelentenek komoly volument a magyar építőiparban, de egy igen széles mikro-, kis és középvállalkozói körnek adnak munkát.

A fellendülést itt mutatja, hogy az építőanyagok kiskereskedelmi fogalmán belül az új épületek kezdéséhez szükséges szerkezetépítési áruk forgalma mennyiségi alapon 25,5 százalékkal nőtt tavaly az előző évhez képest. Decemberben a falazóanyagok forgalma pedig már 58,7 százalékkal volt nagyobb, mint 2023 decemberében, és ez főként a társasház építéseknek köszönhető.

A magyar lakosság a beruházási döntéseiben rendkívül érzékeny a különböző támogatási programokra,

ezt mutatják a hőszigetelő anyagok forgalmában mutatkozó különbségek:

  • a szálas anyagok forgalmát 23 százalékkal megnövelték az ingyenes födémszigetelési programok, miközben 
  • a homlokzati szigetelésben használt habok kereslete csupán 2 százalékkal emelkedett. 

A tavaly startolt programok és a 2025-ben induló otthonfelújítási program, illetőleg a lakásvásárlásra és -felújításra megnyitott források (nyugdíjpénztári megtakarítás, vidéki otthonfelújítás, SZÉP-kártya stb.) miatt 2025 második felében a lakásépítési, -bővítési és -korszerűsítési piacon érdemi felfutásra számíthatnak a piaci szereplők.

Milyen lehetőségekkel számolhatnak az idén lakásfelújításba kezdők?

Napokon belül felfüggesztik az eddigi támogatási programot, és január 20-tól jön az új, érdemes sorra venni tehát, hogy milyen lehetőségekkel számolhat, aki most akar lakásfelújításba kezdeni. Szekértői prognózisok szerint több lakás korszerűsítésére és felújítására kerülhet sor 2025-ben, mint valaha.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.