BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
szb20161116_7923

Milyen lehetőségekkel számolhatnak az idén lakásfelújításba kezdők?

Napokon belül felfüggesztik az eddigi támogatási programot, és január 20-tól jön az új, érdemes sorra venni tehát, hogy milyen lehetőségekkel számolhat, aki most akar lakásfelújításba kezdeni. Szekértői prognózisok szerint több több lakás korszerűsítésére és felújítására kerülhet sor 2025-ben, mint valaha.

Melyek a legfőbb különbségek a jelenlegi és a január 20-tól hatályos Otthonfelújítási program 2025 között? – ezt vették sorra a Money.hu szakértői, akik összegyűjtötték, milyen lehetőségekkel számolhat, aki idén lakásfelújításba szeretne vágni.

lakásfelújítás
Érdemes utánanézni, hogy milyen munkálatokra van támogatás / Fotó: Shutterstock 

Az eddig ismert Otthonfelújítási programot (OFP) január 17-ével felfüggesztik, helyette az érdeklődők az Otthonfelújítási program lakossági energiahatékonysági beruházások megvalósításához (KEHOP Plusz) című felhívásra pályázhatnak.

Mi a különbség a régi és az új felújítási támogatások között?

Az új felhívás két pályázati kiírással külön kezeli a budapesti és a Budapesten kívüli ingatlanokat, ami lényeges különbség a jelenlegi, országos pályázathoz képest. 
Fontos különbség van a jogosultak körét meghatározó dátumokban is, eszerint

  • a korábban meghirdetett Otthonfelújítási program szerint a korszerűsítendő  ingatlannak 2024. július 1. előtt már a kölcsön igénylőjének vagy a közeli hozzátartozójának állandó lakóhelye vagy tartózkodási helye kell hogy legyen, míg 
  • az Otthonfelújítási program 2025 esetében 2024. december 19. az állandó lakcím létesítésére vagy az adásvételi szerződés megkötésére előírt határidő, tehát akik tavaly július 1. és december 19. között vásároltak ingatlant, és korszerűsítést szeretnének, azok előtt is megnyílik most ez a lehetőség, beköltözni elegendő később, a beruházás végéig,
  • eddig az OFP-t csak 1990. december 31. előtt használatbavételi engedélyt kapott, életvitelszerűen lakott, egy- és többlakásos családi házak energetikai korszerűsítése kapcsán lehetett igényelni, 
  • az új felhívások esetében ez a dátum már 2007. január 1.
szb20161116_7923
Fotó: Székelyhidi Balázs

Jó tudni, hogy ha valaki már megtette a pályázati előkészületeket a régi OFP szerint, akkor az elkészült energiatanúsítványokat minimális adminisztratív változással együtt az új OFP esetében is fel lehet használni,

Az új támogatási rendszerben jócskán, 16 évvel kibővült a lehetőség – mutatott rá Korponai Levente, a Money.hu vezetője, hozzátéve, hogy

idén számos kedvező lehetőség áll a lakosság rendelkezésére a kisebb felújításoktól egészen a nagyobb volumenű korszerűsítések finanszírozásáig. 

Érdemes tisztában lenni a feltételekkel, hiszen 

amit az egyik támogatásból nem valósíthatunk meg, arra a másik akár lehetőséget kínálhat.

Ilyen például tipikusan egy kazáncsere, amelyre az Otthonfelújításiprogram és a helyébe lépő OFP 2025 keretében már nincsen lehetőség, ugyanakkor a vidéki otthonfelújítási program akár erre a célra is igényelhető, amennyiben a feltételek teljesülnek, és támogatott településen van az ingatlan – mutatott rá Korponai Levente.

Mivel számolhatnak a támogatást igénylők?

1. A Vidéki otthonfelújítási program keretéből már igényelhető a legfeljebb 3 milliós vissza nem térítendő állami támogatás a Magyar Államkincstárnál, a bankok pedig 2025. február 1-jétől 2026. június 30-ig folyósítják a kamattámogatással érintett, legfeljebb 6 milliós kölcsönt.

A Vidéki otthonfelújítási program az 5 ezer lakosúnál kisebb településeken élő családoknak segít a lakhatási körülmények javításában, többek között 

  • belső terek felújításában, 
  • fűtéskorszerűsítésben, 
  • tetőcserében, 
  • klíma, 
  • napkollektor és 
  • napelemes rendszer telepítésében és cseréjében, 
  • akadálymentesítésben, 
  • épületvillamossági rendszerek és 
  • a ház körüli környezet kialakításában.

A Vidéki otthonfelújítási program elérhető a Falusi CSOK által érintett településeken is.

2. Idén, azaz 2025. január 1-jétől a zöld-, energiahatékony ingatlanvásárlások és az energiamegtakarítási célú felújítási kölcsönök esetében kedvezőbb jövedelemarányos törlesztőrészlet-mutató (JTM) és hitelfedezeti mutató (HFM) limitek alkalmazhatók az MNB döntése értelmében. Elegendő 10 százalékos önerő felmutatása a hitel felvételéhez, illetve zöldhitelcél esetén 600 ezer forintos nettó havi jövedelem alatt is fordítható hiteltörlesztésre a jövedelem 60 százaléka.

3. Az önkéntes nyugdíjpénztári tagok 2025-ben lakáshitel-törlesztésre, lakás- és telekvásárlásra, lakásfelújításra és -bővítésre is fordíthatják az egyéni számlájukra a 2024. szeptember 30-ig befizetett megtakarításaikat.

4. Emellett a SZÉP-kártyán lévő összeg 50 százaléka az alábbi lakásfelújítási tételekre is felhasználható:

  • vasáru-, építőanyag-, festék-, üveg-kiskereskedelem (kivéve a szaunák, úszó- és masszázsmedencék kiskereskedelmét),
  • bútor, világítási eszköz, edény, evőeszköz és egyéb háztartásicikk-kiskereskedelem,
  • iparcikk jellegű vegyes kiskereskedelem (kivéve ruházati cikkek, kozmetikumok, ékszerek, játékok,  sportcikkek),
  • szőnyeg, fal-, padlóburkoló-kiskereskedelem.

Indulhat a roham

Már megvannak az első üzletek, ahol bútort, szőnyeget, lámpát és más lakberendezési, lakásfelújítási terméket is lehet venni SZÉP-kártyával. A barkácsboltok közül több kisebb mellett az OBI-nál lehet így fizetni, és a listára felkerültek az RS Bútor és a Diego egységei is. Az ügyfeleknek maguknak kell figyelniük rá, hogy csak arra és annyit költsenek, amivel megfelelnek az előírásoknak. A kártyákon megnyílt az Aktív MagyarOK zseb, ahová pluszpénzt utalhatnak a munkaadók – derül ki a Bank360.hu friss összeállításából.

 


 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.