Melyek a legfőbb különbségek a jelenlegi és a január 20-tól hatályos Otthonfelújítási program 2025 között? – ezt vették sorra a Money.hu szakértői, akik összegyűjtötték, milyen lehetőségekkel számolhat, aki idén lakásfelújításba szeretne vágni.
Az eddig ismert Otthonfelújítási programot (OFP) január 17-ével felfüggesztik, helyette az érdeklődők az Otthonfelújítási program lakossági energiahatékonysági beruházások megvalósításához (KEHOP Plusz) című felhívásra pályázhatnak.
Az új felhívás két pályázati kiírással külön kezeli a budapesti és a Budapesten kívüli ingatlanokat, ami lényeges különbség a jelenlegi, országos pályázathoz képest.
Fontos különbség van a jogosultak körét meghatározó dátumokban is, eszerint
Jó tudni, hogy ha valaki már megtette a pályázati előkészületeket a régi OFP szerint, akkor az elkészült energiatanúsítványokat minimális adminisztratív változással együtt az új OFP esetében is fel lehet használni,
Az új támogatási rendszerben jócskán, 16 évvel kibővült a lehetőség – mutatott rá Korponai Levente, a Money.hu vezetője, hozzátéve, hogy
idén számos kedvező lehetőség áll a lakosság rendelkezésére a kisebb felújításoktól egészen a nagyobb volumenű korszerűsítések finanszírozásáig.
Érdemes tisztában lenni a feltételekkel, hiszen
amit az egyik támogatásból nem valósíthatunk meg, arra a másik akár lehetőséget kínálhat.
Ilyen például tipikusan egy kazáncsere, amelyre az Otthonfelújításiprogram és a helyébe lépő OFP 2025 keretében már nincsen lehetőség, ugyanakkor a vidéki otthonfelújítási program akár erre a célra is igényelhető, amennyiben a feltételek teljesülnek, és támogatott településen van az ingatlan – mutatott rá Korponai Levente.
1. A Vidéki otthonfelújítási program keretéből már igényelhető a legfeljebb 3 milliós vissza nem térítendő állami támogatás a Magyar Államkincstárnál, a bankok pedig 2025. február 1-jétől 2026. június 30-ig folyósítják a kamattámogatással érintett, legfeljebb 6 milliós kölcsönt.
A Vidéki otthonfelújítási program az 5 ezer lakosúnál kisebb településeken élő családoknak segít a lakhatási körülmények javításában, többek között
A Vidéki otthonfelújítási program elérhető a Falusi CSOK által érintett településeken is.
2. Idén, azaz 2025. január 1-jétől a zöld-, energiahatékony ingatlanvásárlások és az energiamegtakarítási célú felújítási kölcsönök esetében kedvezőbb jövedelemarányos törlesztőrészlet-mutató (JTM) és hitelfedezeti mutató (HFM) limitek alkalmazhatók az MNB döntése értelmében. Elegendő 10 százalékos önerő felmutatása a hitel felvételéhez, illetve zöldhitelcél esetén 600 ezer forintos nettó havi jövedelem alatt is fordítható hiteltörlesztésre a jövedelem 60 százaléka.
3. Az önkéntes nyugdíjpénztári tagok 2025-ben lakáshitel-törlesztésre, lakás- és telekvásárlásra, lakásfelújításra és -bővítésre is fordíthatják az egyéni számlájukra a 2024. szeptember 30-ig befizetett megtakarításaikat.
4. Emellett a SZÉP-kártyán lévő összeg 50 százaléka az alábbi lakásfelújítási tételekre is felhasználható:
Indulhat a roham
Már megvannak az első üzletek, ahol bútort, szőnyeget, lámpát és más lakberendezési, lakásfelújítási terméket is lehet venni SZÉP-kártyával. A barkácsboltok közül több kisebb mellett az OBI-nál lehet így fizetni, és a listára felkerültek az RS Bútor és a Diego egységei is. Az ügyfeleknek maguknak kell figyelniük rá, hogy csak arra és annyit költsenek, amivel megfelelnek az előírásoknak. A kártyákon megnyílt az Aktív MagyarOK zseb, ahová pluszpénzt utalhatnak a munkaadók – derül ki a Bank360.hu friss összeállításából.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.