Több mint 120 kérelem érkezett a geotermikus energia hasznosítására, ebből hetven már pozitív elbírálásban részesült, az első szerződést pedig a napokban alá is írják – jelentette be Nagy László, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának (SzTFH) elnöke, aki szerint a földhő felhasználása tízéves távlatban akár egymilliárd köbméter gáz kiváltására is lehetőséget teremt, ezzel jelentősen csökkenhet hazánk energiaimport-igénye.
Magyarországon energiaügyi forradalom zajlik, amelynek első kézzelfogható eredményét hamarosan bejelentik
– erről tájékoztatta a Magyar Nemzetet az SZTFH elnöke.
Nagy László felidézte: 2023 márciusában új szabályrendszer lépett életbe a geotermikus energia hasznosítása kapcsán.
A hatóság kezdeményezésére megszűnt a korábbi, nem hatékonyan működő geotermikus koncessziós rendszer, az azt felváltó új rendelkezések szerint az SZTFH ad hatósági engedélyt a földhő és az annak hatására felmelegedett felszín alatti vizek felhasználására.
„A lényeg, hogy a mélyben található hőt, vagy inkább forró vizet a felszínre hozzák, ahol kórházak, iskolák, sportlétesítmények, ipari ingatlanok fűtésére, lakossági távhőszolgáltatásra, melegvíz-ellátására használják azt. A fenntarthatóság érdekében a vizet visszasajtolják a mélybe, ahol az aztán újra felhevül és a folyamat indulhat elölről” – magyarázta Nagy.
Mint elmondta, a Kárpát-medence geotermikus adottságai kiválók, az ország egyes részein két-háromezer méteres mélységből akár 120-130 fokos víz is felszínre hozható, ami már villamosenergia-termelésre is alkalmas lehet.
Az elnök megjegyezte: mindenkor alapos szakhatósági vizsgálat előzi meg a beruházásokat, amiből a közeljövőben több is a megvalósítás szakaszába lép.
Eddig több mint 120 kérelem érkezett, ebből hetven már pozitív elbírálásban részesült, az első hasznosítási szerződést pedig a napokban írják alá
– ismertette Nagy László, aki szerint tízéves távlatban akár egymilliárd köbméter gáz kiváltására is lehetőséget teremt a földhő felhasználása. Ez igen komoly mennyiség, nagyjából a jelenlegi hazai éves földgázkitermelés fele, amely jelentős mértékben tudja csökkenteni hazánk energiaimport-igényét.
„A legbiztonságosabb energia az, amit itthon megtermelünk” – mondta az elnök, majd kiemelte, hogy a hazai szénhidrogén-bányászatban az utóbbi időben számottevő növekedést jegyeztek fel: húsz év után tavaly újra elérte az egymillió tonnát az idehaza felszínre hozott kőolaj mennyisége, földgázból pedig csaknem 1,9 milliárd köbmétert regisztráltak.
Nagy felidézte, az SZTFH javaslatára 2023-ban hatósági szerződést kötöttek a legnagyobb bányavállalatokkal. Ennek lényege, hogy a cégek a kitermelés fokozásáért cserébe kedvezőbb szabályokkal számolhatnak a bányajáradék megfizetésénél. Hozzátette: a jövőben akár nyolc hazai térségben is megnyílhat a kitermelés lehetősége, de az Energiaügyi Minisztériummal közösen azon dolgoznak, hogy újabb koncessziós pályázatok jelenjenek meg a következő években, vagyis még több helyen indulhasson meg a hazai ásványi nyersanyagvagyon kitermelése.
Az elnök zárásképpen elmondta: a hatóság tudatosan és fenntartható módon ösztönzi a felszín alatti erőforrások felhasználását. Magyarországnak ugyanis az energiaellátás terén, amennyire csak lehet, önellátásra kell törekednie.
Ez kulcsfontosságú a gazdaság stabil fejlődése és az ország energiaszuverenitásának megerősítése szempontjából. Nagy László szerint mindehhez egyszerre járul hozzá a geotermikus energia hasznosításának széles körű lehetővé tétele és az, hogy a koncesszióba adható területek növelésével egyre több helyen nyílik lehetőség idehaza a földgáz és a kőolaj kitermelésére.
Geotermikus energia: óriási robbanás előtt áll Magyarországon
Magyar indítványra először született döntés egységes európai uniós program létrehozásáról a földhőben rejlő lehetőségek fokozott kiaknázása érdekében. Magyarországon 2030-ig megduplázódhat a geotermikus energia felhasználása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.