Kiderült: cukorbetegek jelentették fel a Lidlt
Magyarországon több mint egymillióan élnek cukorbetegséggel. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) eljárása azért indult, mert cukorbeteg fogyasztók fordultak a versenyhatósághoz, a Lidl kifogásolt kereskedelmi gyakorlata miatt – közölte a GVH. Mint megírtuk, a hivatal szerint a diszkontlánc néhány teljes kiőrlésűnek hirdetett terméke az előírtnál (50 százalék) kevesebb teljes kiőrlésű lisztet tartalmaz (30-33 százalék).

Ezért a GVH 186 millió forintos bírsággal sújtotta a népszerű áruházláncot, azonban a Lidl nem értett egyet a Gazdasági Versenyhivatal határozatával. A szerv most reagálásban emlékeztet: a cukorbetegséggel élőknek rendkívül lényeges, hogy milyen összetevőkből álló élelmiszereket, péksüteményeket fogyasztanak, ez ugyanis alapvetően befolyásolja az egészségüket, illetve életminőségüket.
A vállalkozásoknak a kereskedelmi kommunikációjuk kialakítása során figyelmemmel kell lenniük arra, hogy a fogyasztók miként fogják értelmezni üzenetüket, és nem várhatják el fogyasztóktól, hogy az állítások valóságtartalmának utánajárjanak. Különösen igaz ez, hogy ha sérülékeny, például beteg fogyasztókról van szó.
A Gazdasági Versenyhivatal mindenben a cukorbetegek oldalán áll, az eljárásával és döntésével pedig a sérülékeny, cukorbetegséggel élő fogyasztókat védi – szögezte le a GVH. A hivatal hangsúlyozza: az élelmiszerekkel kapcsolatos tájékoztatásért felelős élelmiszer-vállalkozó az a vállalkozó, akinek neve vagy cég neve alatt az élelmiszert forgalomba hozzák, márpedig
a GVH eljárásában vizsgált termékek a Lidl saját márkás termékei voltak.
A GVH Versenytanácsa a határozatában eltiltotta a Lidl Magyarországot a teljes kiőrlésű termékekkel kapcsolatos jogsértő gyakorlat további folytatásától. A közlemény végén kitérnek arra is, hogy a GVH elnöke, Rigó Csaba Balázs, a magyar fogyasztók védelme érdekében versenypártolási javaslatban kezdeményezi a teljes kiőrlésű termékekkel kapcsolatos jogszabályi előírások felülvizsgálatát, illetve kiterjesztését.
A GVH vizsgálja továbbá, más kiskereskedelmi áruházláncok, teljes kiőrlésű termékekkel kapcsolatos tájékoztatási gyakorlatát is.


