Január 20-án jelentették be, hogy 2025. január 16-án aláírta a rákosrendezői telek adásvételi megállapodást a Magyar Állammal és a világ egyik legnagyobb ingatlanfejlesztője, az egyesült arab emírségekbeli Eagle Hills csoport. Másnap a főváros tulajdonában álló Budapesti Közművek (BKM) jelezte, hogy belép a Mini-Dubaj-projektbe és élni kíván az elővásárlási jogával a területre.
Csütörtökön újabb fordulatot vett a fejlesztés, a Kormányinfón elhangzott, hogy Budapest viheti a területet, vagyis a kormány tudomásul vette Budapest elővásárlási jogát. Erről a hivatalos kormányhatározat itt olvasható.
Az arab befektetőnek 50,9 milliárd forintért értékesített 85 hektáros rákosrendezői terület összesen hét külön helyrajzi számmal megjelölt ingatlant ölel fel, ezek közül öt tisztán és teljesen állami tulajdonban van, két ingatlanban azonban résztulajdonosok is vannak, amelyek
elővásárlási jogáról a vevő is értesült az MNV által nyilvánosságra hozott szerződés szerint.
A rákosrendezői területen konkrétan két cég, a magántulajdonban lévő Stockton Zrt., és a Budapesti Távhőszolgáltató Zrt. utóda, a Budapesti Közművek Zrt., vagyis a főváros egyik cége élhetett a polgári törvénykönyv szerint elővásárlási jogával, ezt a fővárosi közgyűlés jóváhagyásával utóbbi meg is tette, a másik cég nem jelentett be ilyen szándékot.
A fővárosi tulajdonban lévő közműcég révén jelzett elővásárlási jogot a kormány friss döntése szerint tudomásul vette, azaz Budapest viheti Rákosrendezőt.
A Mini-Dubajként elhíresült projekt területét 50,9 milliárd forintért vásárolhatja meg a főváros, pontosabban az elővásárlási joga révén a Budapesti Közművek Zrt. A vételáron felül Gulyás Gergely kormányszóvivő mai bejelentése szerint a terület rekultivációjának költsége,
az arab vevő által 25 milliárd forint értékben vállalt munka költsége is a fővárost terheli immár.
A vételár első részletét, azaz 25 százalékát a szerződés megkötését követő tíz napon belül kell kifizetni, ez 12,7 milliárd forint, ezzel már birtokon belülre kerül a vevő.
Van forrás fizetni, a pénz máris rendelkezésre áll – erről a napokban nyilatkozott Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója az első részletre utalva.
Az 50,9 milliárd forintból fennmaradó 38,2 milliárd forint vételárrész lehetséges forrásaként Kiss Ambrus azt a több mint 30 milliárd forintos összeget nevezte meg néhány napja az Inforádióban, amelyet egy perben követelnek az államtól a szolidaritási adó 2023-as elvonása miatt, és tervezik pernyerés esetén benyújtani a 2024-es elvonást is visszakövetelni. Ítélet már született, ennek alapján a főpolgármester a Magyar Államkincstártól 28,3 milliárd forintot és annak 6 milliárdos kamatát várja vissza bejelentése szerint.
A Mini-Dubaj területének számlája még korántsem végleges, ugyanis a Rákosrendező területén lévő 300 ezer köbméter szemét eltakarítása kapcsán jelenleg egymásra mutogat a kormány és a főváros. Sok milliárd forintos tételről van szó, a hulladék elszállítása és a környezetszennyezés felszámolása a beruházás megkezdésének alapfeltétele, és nem közömbös a környékre sem.
Az elővásárlási joggal azonban
a Fővárosi Önkormányzat nem építtetőként, azaz nem ingatlanfejlesztőként lép képbe, ugyanis a rendkívüli lehetőségeket rejtő, a XIII. és XIV. kerület határán lévő városnegyedet az előzetes bejelentés szerint tovább szándékozik értékesíteni egy nemzetközi pályázaton.
Az arab ingatlancég felhőkarcolós terveit is hangsúlyozottan ellenző fővárosi vétó után parkvárosias fejlesztést vizionálnak, de az már most is sejthető, hogy az első lakásavatóra még sokáig nem lehet pezsgőt bontani, sőt, egyelőre még a hulladékszállító autók sem tudni, mikor indulnak el.
További kérdőjel, hogy az elővételi joggal élhet-e még a másik érintett cég, és
még több fordulópontot is tartogathat a történet.
Fontos lehet, hogy az elővásárlási joggal a fővárosnak a szerződés valamennyi feltételét magára kell vállalnia, amiben a magyar állam visszavásárlási joga is benne van – derül ki a rákosrendezői esélylatolgatásokról megjelent korábbi szakértői nyilatkozatokból.
Ez és az elővásárlási jog tudomásul vételét még újabb fontos részletek követhetik majd. Az egyik ilyennek a 25 milliárd forintos rekultivációs költség sorsa ígérkezik, ami 50 százalékkal fejeli meg már most a bekerülést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.