Tavaly harminc pályázati felhívást jelentetett meg az Agrárminisztérium, idén eddig kettőt, ezek összesen 1260 milliárd forint támogatást jelentenek majd a kedvezményezetteknek – mondta az MBH Bank által szervezett évindító sajtótájékoztatón tartott előadásában Szigeti Szabolcs, az agrártárca közös agrárpolitika végrehajtásért felelős helyettes államtitkára. Ezeken felül folyamatosan kerülnek társadalmasításra a további pályázati kiírások.
A felhívások egy részének a pályázati időszaka lezárult, ezeknek az a tapasztalatuk, hogy nagy a túligénylés. Jól jellemzi
ágazatokban jellemző beruházáséhséget, hogy az ezekben összesen 476,8 milliárd forinttal meghirdetett pályázatokra 1778 milliárd forint beruházási igény érkezett. A helyettes államtitkár a feldolgozóüzemek komplex és az állattartó telepek fejlesztésének támogatását emelte ki, amelyeknél közel ötszörös, illetve több mint ötszörös a túligénylés. Dolgoznak a kamattámogatási konstrukción is, mert fő cél, hogy amint az első támogatói okiratokat kiadják, addigra elérhető legyen a támogatásokhoz kapcsolódó hitelekhez járó kamat- és kezességi díjtámogatás.
Nehéz éveket tudunk magunk mögött az agráriumban és a feldolgozóiparban is, de azért ez az ágazat még mindig képes arra, hogy előremenekülve, vagy inkább előre gondolkodva, növelje jövedelemtermelő képességét, és talpon maradjon. Tehát van perspektíva ebben az ágazatban
– magyarázta a kiugró pályázati érdeklődést a helyettes államtitkár.
Mint kiemelte, neki nagyon fontos az, hogy nemcsak nagy beruházásokat terveznek, hanem a kisebb termelők is fejlesztésekben gondolkodnak. Megemlítette, hogy az agrár-környezetgazdálkodási (AKG) és az ökológiai gazdálkodás támogatása (ÖKO) programra is több támogatási igény érkezett a keretnél, ami azt jelzi, hogy a növénytermesztésben az előző két év rosszabb jövedelemtermelő képessége miatt a gazdálkodók igyekeznek minden lehetőséget kihasználni.
Az EU-ban a magyar mezőgazdaságban figyelhető meg a legnagyobb volatilitás, például a főbb növények termésében, összességében pedig az értékteremtő képesség változékonysága is uniós rekorder a 18 százalék feletti értékkel – mondta Hollósi Dávid, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának ügyvezető igazgatója. Ezt részben az időjárási szélsőségeknek kitett szántóföldi növénytermesztés nagy súlya és az öntözés nemzetközi összevetésben is alacsony mértéke okozza. Magyarországon 210 ezer hektáron engedélyezett jogilag az öntözés, ami a mintegy ötmillió hektár mezőgazdasági terület 4 százaléka, de a valóság ennél is lesújtóbb, hiszen ebből csak 100-130 ezer hektárt öntöznek egy-egy évben. Szakértői becslések szerint az öntözhető területek nagysága 10-15 százalékra lenne bővíthető, ami jócskán megnövelhetné a vízellátás és az alapanyag-termelés stabilitását. Az MBH pedig úgy számol, hogy öntözésfejlesztéssel – mindenképpen takarékos új technológiák alkalmazásával és a vízmegtartásra koncentrálva – éves szinten 80-100 milliárd forinttal lehetne növelni a bevételt.
Az öntözési projektek megvalósítása ezért a hazai agrárium kulcskérdése, ezek segítésére pedig
konzorciumot hozott létre, amely „egyablakos csomagajánlatot” alakít ki az összesen mintegy 65 milliárd forint támogatással és hasonló mértékű finanszírozással járó két öntözésfejlesztési pályázat megvalósítására.
Ezzel egyrészt csökkenteni kívánjuk az előfinanszírozási nehézségekkel járó kockázatokat, másrészt meggyőződésünk, hogy az egyre nagyobb szárazsággal sújtó években a pályázatokon való részvétel nemcsak életmentő, hanem egyértelműen jó befektetés is
– mondta Nagy Andor, a Dentons Europe Consulting igazgatósági tagja, korábbi országgyűlési képviselő, államtitkár, illetve nagykövet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.