Négyezerrel több orvos és nyolcezerrel több szakdolgozó dolgozott tavaly 2010-hez képest az állami egészségügyben – a kiszámíthatóbb életpályának, a béremelési programoknak, az egészségügyi ösztöndíjaknak köszönhetően. A kormányzat átfogó béremelést hajtott végre, de nemcsak az orvosok, hanem a szakdolgozók részére is, ennek egyik legfontosabb hozadéka, hogy jelentősen csökkent a szakemberek külföldre vándorlása.
Miként Takács Péter, a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkára elmondta: 2010-ben összesen 1200 milliárd forint volt az egészségügyre, 2024-ben viszont már 3200 milliárdból gazdálkodott az ágazat, az ide évben pedig tovább nőtt a büdzsé, meghaladta a 3700 milliárdot. Úgy fogalmazott, a cél, hogy a magyarok egészségesebbek, a betegellátás jobb, az egészségügyi dolgozók megbecsültebbek legyenek. Csak az utóbbi években 540 milliárd forintot fordított a kormányzat az egészségügyi dolgozók bérfejlesztésébe – fűzte hozzá.
Minden idők legjelentősebb béremelése a Magyar Orvosi Kamara javaslata alapján zajlott, három lépésben, a kamara által javasolt bérösszegekkel. A bérek rendezésének fontos előzménye a 2021. március 1-jétől életbe léptetett egészségügyi szolgálati jogviszony, amely szigorúan elválasztotta a magánellátást az államitól, az állami rendszerben dolgozó szakemberek további tevékenységét engedélyhez kötötte, megtiltotta az állami infrastruktúrát magánellátásra használni.
Az orvosok bértáblába való sorolásakor már nemcsak a közszférában, hanem minden olyan egészségügyi jogviszonyban eltöltött időt figyelembe vesz, ami az orvosok szakmai tapasztalatát gazdagította, beleértve a külföldön, a szakmában töltött időszakot is. Ez a döntés hozzájárult ahhoz, hogy
sok külföldön dolgozó orvos újra itthon folytatta a gyógyítást.
Az egészségügyi szakemberhiány globális jelenség, nem kerüli el a hazai ellátórendszert sem, de az átfogó béremelés megállította az orvosok külföldre vándorlását.
Ahogy a Világgazdaság korábbi cikkében megírtuk, 2010–11 körül volt a csúcson a külföldi munkavállalás. Az elmúlt években viszont a jelentős béremelés miatt most olyanok is visszatértek a hivatásukhoz, akik az alacsony bérek miatt más területen dolgoztak. Másrészt a rohamosan fejlődő magánegészség is olyan lehetőséget kínál a szakorvosoknak, ami miatt már nem érdemes külföldre költözni. Ahogy Rétvári Bence államtitkár a Világgazdaságnak korábban adott interjúban jelezte: a hazai orvosbérek az átlagfizetéshez viszonyítva az OECD-országok között Magyarországon a legmagasabbak.
Amint a kormány közölte, a gyakorlati időt figyelembe vevő orvosi béremelés valamennyi alkalmazottként dolgozó orvost, szakorvost, fogorvost és gyógyszerészt érintette. A polgári kormányzás teljes időtávlatát tekintve: 2010-hez képest az egészségügyi béremelésre fordított források összege közel a duplájára nőtt. Ezzel az orvosok átlagos bére 2 197 000 forint, a szakápolóké pedig 595 000 forintra nőtt 2023-ban. Az orvosok mellett az ápolóknál is többlépcsős béremelési program zajlott. 2024 márciusában a szakdolgozók béremelésével folytatódott a fizetések növelése az egészségügyben, a cél az, hogy átlagos alapbérük elérje majd az orvosi átlagbér 37 százalékát.
A szakpolitika tervei szerint a béremelés egyben a hálapénz kivezetésére is megoldást jelent. Ha nem is sikerült nullára redukálni a hálapénzt elfogadó orvosok számát, a feltárt esetekben a törvény előtt kell felelniük a szereplőknek.
Kezdő rezidens orvos bruttó bérének emelkedése:
Tapasztalt, 26 éves jogviszonnyal rendelkező orvos bruttó bérének emelkedése:
13. havi nyugdíj: záporoznak rá a támadások, de Gulyás Gergely most ígéretet tett
A vidéki otthonfelújítási programot kiterjeszti a kormány. Az intézkedés értelmében 6 millió forintos összeghatárig a felújítás felét fizeti a kormány, és ez már a nyugdíjasok számára is elérhető.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.