BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Nehéz megszabadulni az üdülési jogtól, ne higgyünk a könnyű megoldást ígérő csalóknak

A kilencvenes években népszerű termék eladása ma már szinte lehetetlen. Ezért ne dőljünk be az üdülési jogok gyors eladását ígérő vállalkozásoknak.

Az üdülési jogok másodpiaca eléggé befagyott mára, amit gyakran csalók is igyekeznek kihasználni, és könnyű megoldások ígéretével rászedni az eladásra vágyó tulajdonosokat – figyelmeztet csütörtöki közleményében a Gazdasági Versenyhivatal (GVH), és jó tanácsokat is ad arra, hogy hogyan de dőljünk be a szélhámosoknak.

Old,Style,Photo,Of,Group,Of,Friends,Are,Having,Fun, boldogság, boldogság napja, tenger, nyaralás
üdülési jog
Fotó: Dmitry Molchanov / Shutterstock

A GVH szerint az elmúlt évtizedek számos eljárása ellenére is komoly veszélyt jelentenek ezek az átverések, különösen az idősebb és anyagilag nehezebb helyzetben lévő fogyasztókra. A hatóság felidézte, hogy az üdülési jogok piaca 20-30 éve élte aranykorát hazánkban, ám az érdeklődés azóta szinte teljesen megszűnt ezen termékek iránt. Sokszor ma már az eredeti vásárlók örökösei a tulajdonosok, akiknek 

a szerződés lejártáig akkor is fizetniük kell a kapcsolódó költségeket, ha már nem élnek az üdülési joggal.

Az üdülési jogok ráfizetéses jellege miatt vannak sokan azok, akik szabadulnának a lehetőségtől, azonban ez komoly nehézségekbe ütközik több okból is. Ezek közül az egyik, hogy a legtöbbször a szerződés határozott időre szól, és csak közös megegyezéssel lehet felmondani. A másik fontos tényező, hogy az üdülési jogok iránti kereslet sem kirobbanó, így az eladásuk sem egyszerű.

Erre érdemes figyelni, mielőtt segítséget kérünk

Ezt használják ki bizonyos vállalkozások, amelyek tudatosan ígérnek működésképtelen megoldásokat áldozataiknak. A GVH ezért azt tanácsolja, hogy aki segítséget venne igénybe, fontolja meg előbb az alábbiakat:

  • Mindig tájékozódjon az üdülési jog értékesítésében segítséget ajánló vállalkozásokról!
  • Soha ne hagyja magát csupán a szóban elhangzottak alapján meggyőzni!
  • Kérjen az ajánlat minden részletéről előzetes írásos tájékoztatót.
  • Konzultáljon családtagjával, jogi képviselővel mielőtt bármit aláírna!
  • Olvassa végig alaposan a szerződéseket és a hozzá kapcsolódó dokumentumokat!
  • Kételkedjen, ha magyartalan, nyelvtanilag nem helyes, értelmetlen mondatokkal találkozik!
  • Semmilyen dokumentumot ne írjon alá, ha nem tudja értelmezni!
  • Kérdezzen utána az ajánlatban szereplő valamennyi önt terhelő és akár a későbbiekben felmerülő költségről!

Az üdülési jogok értékesítését ígérő cégek ezen mondatai gyanúsak

A GVH szerint a következő állítások megjelenése gyanúra ad okot:

  • „Kisebb anyagi ráfordítás mellett módosítjuk a meglévő szerződését, a módosult konstrukció révén könnyebben, gyorsabban és magasabb áron szabadulhat meg üdülési jogától.”
  • „Korábban megszűnt üdülési joghoz kapcsolódóan utólagos »díjvisszafizetést«/kárpótlást adunk.”
  • „Már megvan a vevő az Ön üdülési jogára/potenciális vevő megbízásából kerestük fel Önt.”
  • „Garantáljuk, hogy üdülési jogát kedvező áron és gyorsan értékesítjük.”
  • „Az üdülési jog ellenértéke forintosítható, letéti számlán kerül jóváírásra, ahonnan kérheti majd annak kiutalását.”

A GVH arra is felhívja a figyelmet, hogy ha az üdülési jog értékesítésével összefüggésben kreditrendszerbe történő beléptetésről vagy más egyéb összetett konstrukcióról beszélnek, úgy feltétlenül ismerje meg annak működését, költségeit, és az ezzel járó terheket, veszélyeket! További jó tanács, hogy a tényleges értékesítést megelőzően semmilyen jogcímen ne fizessünk az értékesítést ajánló vállalkozásnak.

Tavaly a GVH több egyeztetést is tartott az érintett hatóságokkal (a fogyasztóvédelemért felelős Igazságügyi Minisztériummal, 2024. augusztus 1-jétől a Nemzetgazdasági Minisztériummal, az Országos Rendőr-főkapitánysággal és civil szervezetekkel), hogy konkrét javaslatokat dolgozzon ki a probléma hosszú távú és végleges kezelése érdekében.  

Az érintett hatóságok javasolták a jogalkotónak többek között a fogyasztók megtévesztése büntetőjogi tényállásának szigorítását, valamint az üdülési jogok másodlagos értékesítésének előzetes közjogi jóváhagyáshoz kötését, illetve az értékesítéshez közvetlenül nem kapcsolódó járulékos szerződések megkötésének tiltását is.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.