Magyarországon az üzemanyagárak a hónap közepéig jelentősen,– konkrétan 20 forinttal csökkentek a hónap elejéhez képest, majd emelkedésnek indultak. Ennek ellenére a hónap végi árak még így is alacsonyabbak maradtak, mint a kiindulási szint: a benzin ára körülbelül 10 forinttal, a gázolajé pedig 15 forinttal mérséklődött a töltőállomásokon.
A kőolaj hordónkénti ára márciusban 69–75 dollár között ingadozott. Ezt több tényező befolyásolta:
Az OPEC+ április 1-jétől havi 138 ezer hordóval növeli a termelését, ugyanakkor a korábbi időszakban túltermelő tagoktól kompenzációs csökkentést várnak el.
Ez elvileg mérsékelné az OPEC+ kibocsátását, de a múltbeli tapasztalatok – például Irak rendszeres kvótatúllépése – alapján ezek a vállalások gyakran nem teljesülnek.
Az Iránnal és Venezuelával szembeni szigorúbb amerikai intézkedések, az orosz kőolajra kilátásba helyezett 25–50 százalékos extra vám, valamint Irán esetleges bombázása viszont támogatta az olaj árát a hónap végén. További árfelhajtó tényező volt a jemeni húti lázadók elleni amerikai légitámadás a Vörös-tenger stratégiai térségében. A közel-keleti feszültségek fokozódása bizonytalanságot szít az olajpiacon, ami szintén emeli az árakat.
A forint árfolyama az amerikai dollárral szemben 385–363 között mozgott: a hónap közepére 363-ra erősödött, majd a végére 371-re gyengült, de még így is kedvezőbb szinten zárt, mint a hónap elején, hozzájárulva az üzemanyagárak csökkenéséhez. Az MNB változatlanul hagyta az alapkamatot, ám az idei gazdasági növekedési előrejelzést csökkentette, az inflációs várakozást pedig növelte.
A benzin árát a hónap végén a nyári minőségre való átállás indulása, a rotterdami és amerikai benzinkészletek csökkenése, valamint a nyugat-afrikai és amerikai kereslet növekedése emelte. A gázolaj esetében az amerikai és rotterdami készletcsökkenés, illetve az európai import várható visszaesése – a kiújult közel-keleti feszültségek miatt – szintén áremelkedést okozott.
A következő időszak áralakulása kapcsán Grád Ottó, a Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára a Világgazdaságnak jelezte: bár a magyarországi üzemanyagárak tartósan a régiós átlag alatt maradnak – a benzin és a gázolaj ára márciusban is kedvezőbb volt a szomszédos országok szintjével összevetve – a globális és regionális folyamatok bizonytalan jövőt vetítenek előre. Hozzátette:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.