A Központi Statisztikai Hivatal pénteken közzéteendő adatai nagy valószínűséggel megerősítik azokat a piaci jelzéseket, amelyek szerint az üzemanyagok hazai kiskereskedelmi árai a régiós árak középmezőnyében mozognak – válaszolt a Világgazdaságnak Grád Ottó, a Magyar Ásványolaj Szövetség (MÁSZ) főtitkára. Ezzel a belföldi árak alakulása megfelel a magyar kormány elvárásának is.
Grád Ottó emlékeztetett, hogy a hazai árakban az év elején egyszeri hatásként megjelent a jövedéki adó emelkedése. Azóta viszont az üzemanyag-értékesítést terhelő közvetlen vagy közvetett adóelemekben nem történt változás. Az üzemanyagárak mozgását és a régión belüli, egymáshoz képest történt elmozdulását kizárólag olaj- és pénzpiaci események befolyásolják.
A legfontosabb piaci tényezőnek Donald Trump amerikai elnök viszonylag gyors és merész bejelentései számítanak. A védővámok bevezetése azontúl, hogy az amerikai gazdaság érdekeit képviselik, nem tesznek jót egyetlen, az USA-n kívüli gazdasági szektornak sem. A bejelentések hatásai már jelentkeztek, azok hosszú távú következményeit pedig most próbálják modellezni az elemzők. Az amerikai olajszektorra gyakorolt komoly hatás az olajárakban a vártnál kisebb változásokat gerjesztett.
Mindenképpen meglepő, hogy szerdán a Brent olaj hordónkénti ára 75 dollár alá esett, pedig annak alapján, hogy az elnök által bejelentett védővámok kiterjednek a Kanadából (is) érkező kőolajokra, az üzemanyagárak emelkedése lett volna várható.
Mivel Kanada csővezetéken nagy mennyiségű kőolajat exportál az Egyesült Államokba, arra lehet számítani, hogy a középnyugati államok finomítóiban emelkedni fog az alapanyag bekerülési ára. A Mexikói-öbölbe érkező venezuelai kőolajokra is kivetettek amerikai védővámot.
A hosszú távú hatások egyelőre kiszámíthatatlanok, de figyelni kell a válaszlépésekre. Ilyen például az USA-ból érkező termékekre alkalmazandó kínai ellenlépések hatása, ami kiterjedhet
Mindazonáltal egyelőre az olajpiacon csak stagnálás látható, és hosszú távon akár az árak gyengülése sem kizárt. Grád Ottó ezt azzal magyarázza, hogy
az amerikai elnök bejelentései nyomán kialakult piaci feszültségek elsősorban a keresleti oldalon okoznak bizonytalanságot.
Egy világgazdasági recesszió pedig a nyersolaj árának stagnálását, esetleges csökkenését is magával hozhatja.
A magyarországi árakat befolyásolja a forint dollárárfolyamának alakulása is. A dollár az elmúlt napokban (szintén Trump bejelentései nyomán) erősödött a forinthoz képest, majd normalizálódott a szintje, azaz visszaállt a korábbira. Most 390 forint körül mozog. Közben viszonylag stabilak az európai üzemanyag-jegyzésárak. A jelenlegi olaj- és pénzpiaci helyzetben bekövetkező jelentős változás hiányában az előttünk álló időszak a hazai üzemanyagpiacon is nyugalmat hozhat. A következő napokban remélhetőleg nem kell Magyarországon komolyabb drágulására számítani.
Végül egy újabb, kedvező folyamatra is felhívta a figyelmet Grád Ottó: tovább csökkenhet a gázolaj és a benzin ára közötti különbség, amely decemberben még számottevő volt. A változás oka egyszerű. Szezonálisan a gázolaj iránti kereslet nagyobb a téli hónapokban, de nagy hidegekre már remélhetőleg nem kell számítani, az európai tüzelőolaj- és földgázkészletek megfelelő szintűek, tehát folyamatosan csökkenhet a gázolaj iránti többletkereslet, ami mérsékelheti a termékcsoportra alkalmazott felárakat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.