BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Meglepőt árult el a KSH, még több kereset kerül a statisztikába

A bruttó átlagkereset 714 400 forint volt 2025. márciusban, 8,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A KSH kiemelte, hogy az adatok számításának módszertana megváltozott.

Márciusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 714 400 forint, a nettó átlagkereset 490 400 forint volt. A bruttó átlagkereset 8,5 százalékkal, a nettó átlagkereset 8,4 százalékkal, a reálkereset pedig 3,5  százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden közzétett gyorsjelentése szerint.

lang2427
A KSH változtatott a kereseti adatok számításának módszertanán / Fotó: Lang Róbert

A közleményhez a KSH megjegyzésként hozzáfűzte, hogy változott az adatok számításának módszertana. Annak érdekében, hogy az idősor összehasonlítható és hiteles legyen, egyúttal revideálták a 2019 januárja és 2025 februárja közötti időszakra közzétett kereseti adatokat. Az elvégzett revízió hatására a korábban közzétett adatok nem változtak jelentősen. A nemzetgazdasági szintű teljes munkaidős bruttó átlagkereset értéke például 2024 egészére lényegében változatlan maradt, a 2019. évi adat pedig 1 százalékkal módosult.

A KSH ismertette, hogy 2019-től a havi kereseti és kapcsolódó létszám-információkat a Nemzeti Adó- és Vámhivatal által közölt járulékbevallásból, a költségvetési szervezetek vonatkozásában pedig a Magyar Államkincstártól átvett adatokból állítja elő és publikálja.

Így változtatta meg a módszertant a KSH

A keresetstatisztikai adatközlés fő indikátorában, a nemzetgazdasági szintű teljes munkaidős bruttó átlagkereset értékében a revízió nulla és 1 százalék közötti változást eredményezett a korábban közzétett adatokhoz képest. A teljes munkaidőben alkalmazásban állók létszáma évente átlagosan 0,4 százalékkal emelkedett.

Lényeges változás, hogy az adatközlések egyszerűsítése érdekében az alkalmazásban állók létszámának közzétételekor a kedvezményeket és mentességi jogcímeket is elszámoló nettó kereset kerül a publikációk fókuszába, illetve ezentúl a havi 60 munkaóránál rövidebb munkaidőben dolgozók megkülönböztetése megszűnik, az ő számbevételük is az alkalmazásban állók között történik.

Nemcsak a módszertan, hanem az elérhető adatok köre is változik. Az KSH felhívta a figyelmet, hogy bővül a honlapon elérhető adatok köre, igazodva a felhasználói igények változásához. A dinamikus lekérdezést biztosító úgynevezett tájékoztatási adatbázisban ezentúl a munkáltató nagysága (létszám-kategória alapján) és szektor szerint is lekérdezhetők a főbb kereseti és létszámadatok.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.