BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Varga Mihály: felpörgetné a vállalati hitelezést a jegybank

A magyar bankrendszer stabil és ellenállóképes Varga Mihály szerint. Az MNB elnöke elmondta, hogy a vállalati hitelezés növeléséről indít egyeztetést a jegybank.

A kibontakozó vámháború és a bizonytalan nemzetközi környezet ellenére a magyar bankrendszer stabil maradt, ellenálló képessége erős, és képes támogatni a hitelezés bővítését is – jelentette ki Varga Mihály a Portfolio Hitelezés 2025 című konferencián tartott előadásában. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) első embere kiemelte, hogy a jegybank egyeztetést kezdeményez a bankokkal annak érdekében, hogy érdemben növeljék a vállalati hitelezést, és csökkentsék a pénzforgalmi terheket.

Budapest,,Hungary,-,March,22,,2020:,Building,Of,The,Hungarian, MNB, Magyar Nemzeti Bank
jegybank, alapkamat, kamatdöntés
vállalati hitelezés
A vállalati hitelezés növeléséről indít egyeztetést a jegybank / Fotó: Shutterstock

Az MNB közleménye szerint Varga Mihály felhívta a figyelmet arra, hogy a magyarországi bankszektor jövedelmezősége 2024-ben is kimagasló volt, a tőkemegfelelési mutató és a likviditási ráta is stabil működést jelez. Mint mondta: a bankrendszer hitelezési képessége történelmi csúcson van, emellett a lakossági hitelezés is jelentős növekedést mutat, ám a vállalati beruházási hitelezés élénkülése még várat magára.

A jegybank kész növelni a vállalati hitelezést

„A bankrendszer stabilitásának megőrzése mellett az MNB készen áll arra, hogy a bankszektorral közösen dolgozzon a hitelezési aktivitás élénkítésén, különös tekintettel a kkv-szektorra, valamint a lakossági és vállalati pénzforgalmi költségek csökkentésére” – fogalmazott Varga Mihály. Hozzátette, hogy ennek egyik első lépése volt a Magyar Bankszövetséggel áprilisban kötött megállapodás, amely kijelölte az irányt a lakossági díjak csökkentéséhez, ugyanakkor a vállalati hitelezés növelése érdekében júniusban újabb megállapodást kívánnak elérni.

A magyar gazdaság helyzetéről szólva a jegybankelnök felhívta a figyelmet arra, hogy a világkereskedelem bizonytalanságai és az amerikai hozamemelkedés globális hatásai érzékenyen érinthetik Európát és benne Magyarországot is. Habár a világgazdaság a lassulás és a beragadó infláció kettős problémájával küzd, Magyarország számára bizakodásra ad okot, hogy a magyar gazdaság fundamentumai erősek: az egyensúlyi mutatóink javultak az elmúlt években, a külső pozíciónk pedig erős maradt.

Az inflációról és a GDP-ről is beszélt Varga Mihály

A jegybankelnök úgy látja, hogy a magyar GDP-növekedés egyelőre mérsékelt, azonban a visszatérő fogyasztás és a foglalkoztatottság tartósan magas szintje a pozitív várakozásokat erősíti.

„Látható az is, hogy az infláció az elmúlt hónapokban tovább csökkent, a pénzromlás elleni küzdelem azonban még nem ért véget” – összegzett Varga Mihály, hozzátéve, hogy a jegybank továbbra is kiemelt figyelmet fordít az inflációs várakozások horgonyzására.

A dolgozók 15 százalékát elbocsátja az MNB

A jegybankhoz kapcsolódó másik csütörtöki hír, hogy a Magyar Nemzeti Bank új vezetése elkötelezett a jegybank hatékony és átlátható működése mellett, ennek megfelelően felülvizsgálja és racionalizálja az intézmény működését. Ennek jegyében a tájékoztatás szerint 15 százalékkal csökkenti munkavállalói állományát az MNB. 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.