BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A Demján Sándor Program megduplázza a kkv-k fejlődési esélyeit – így hat a magyar gazdaságra

Már több mint 1800 vállalkozás jelentkezett az 1+1 konstrukciójára, amely az állami támogatást az önerő mértékéig kiegészíti. A cél, hogy Demján Sándor Program keretében a legkisebb cégek is korszerűsítsenek, növekedjenek és bekapcsolódjanak a hazai és nemzetközi gazdasági vérkeringésbe.

Az 1+1 program a Demján Sándor Program egyik legfontosabb eleme – mondta a Világgazdaságnak Molnár Dániel, a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség (MGFÜ) vezető elemzője.

asztalos Demján Sándor Program
Kedvező hatással lehet az iparra a Demján Sándor Program / Fotó: Shutterstock

Kiemelte: ennek lényege, hogy a kkv-k beruházásait az állam az önerővel megegyező mértékben vissza nem térítendő támogatás keretében kiegészíti. Vagyis a mostani 130 milliárd forintos keretet tekintve 260 milliárd forint értékű beruházás valósulhat meg a magyar gazdaságban, a kiírás alapján 1 éven belül.

Rengeteg vállalkozás jelentkezett a Demján Sándor Programra

A felhívásra 1800 vállalat adta be a jelentkezését, így egy-egy vállalat átlagosan 70 millió forintos támogatásban részesülhet – pályázni 5-200 millió forintos támogatásra lehetett. Vagyis a program keretében ténylegesen a legkisebb vállalatok fejlesztései valósulhatnak meg. Molnár Dániel azt is elmondta, hogy a lehetséges projektek kapcsán a kiírás nem tartalmazott érdemi korlátozást, a vállalatok sokféle célból, például

  • új eszközök beszerzése,
  • infokommunikációs fejlesztés,
  • immateriális javak beszerzése,
  • megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása miatt

pályázhattak, így minden vállalat a saját igényeihez igazíthatta a programot. Ez a nyitottság mindenképpen kedvező, a kkv-szektor és különösen a legkisebb vállalatok azok, ahol a legnagyobb szükség van a fejlesztésekre, a hatékonyság és így a versenyképesség javítására, miközben piaci alapon számukra a legnehezebb a forráshoz jutás, főleg a bizonytalan gazdasági környezetben.

A közgazdász emlékeztetett: Orbán Viktor miniszterelnök már múlt hét pénteken, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara küldöttgyűlésén bejelentette, hogy az 1+1 támogatási program keretét 82 milliárd forinttal 130 milliárd forintra emelik, így minden pályázó, aki megfelel a kiírási feltételeknek, megkapja a támogatást. Megjegyezte, hogy a bejelentés mögötti döntés született meg formálisan a szerdai kormányülésen, és immár a forrásallokációról szóló döntés is megjelent a Magyar Közlönyben.

A kkv-k támogatása segíti a felzárkózást

A program első körében, májusban 183 vállalat már kapott pozitív visszajelzést a támogatásról, ők közel 20 milliárd forint támogatáshoz jutottak, ezen vállalatok mind az alacsonyabb fejlettségű régiókban működnek, így a támogatás a felzárkózást is segítheti.

Az 1+1 program mindenképpen tudja támogatni a hazai kkv-szektor fejlődését, hatékonyságjavulását. Hozzátette, hogy erre szükség is van ahhoz, hogy

a legkisebb cégek szintet tudjanak lépni, növekedjenek, versenyképessé váljanak és így be tudjanak kapcsolódni beszállítóként a nagyvállalatok tevékenységébe, idővel pedig akár közvetlenül is kilépjenek a nemzetközi piacra.

A hazai kkv-szektor megerősödése pedig a gazdaság egészének növekedését is dinamizálhatja.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.