BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

BorsodChem: orosz öröm, nyugati aggályok

The Wall Street Journal Europe
A Gazprommal állítólag kapcsolatban álló befektetők megszerezték az ellenőrzést a BorsodChem fölött, és ezzel minden bizonnyal súlyosbodik a magyar vegyipari vállalatot hónapok óta terhelő tulajdonosi válság -- írta csütörtökön a The Wall Street Journal Europe. Az ügy mind Magyarországon, mind külföldön kérdésessé tette a magyar tőkepiaci szabályozás megfelelő voltát. A szabályozó hatóság nehezen küszködik annak bizonyításáért, hogy egyszerre tudja szavatolni a tőkepiac átláthatóságát és a törvény méltányos alkalmazását -- írta az amerikai gazdasági lap európai kiadása.
Az osztrák Vienna Capital Partners képviselője, a BorsodChem új elnöke, Heinrich Georg Stahl tagadta, hogy a Gazprom strómanja lenne. Szerinte a változtatások célja helyreállítani a befektetők bizalmát, és eloszlatni a bizonytalanságot a vállalat körül. "Ez az első lépés bármilyen kétség eloszlatására, hogy az igazgatótanács ne dolgoznék teljes egészében minden részvényes érdekében" -- mondta az újságnak Stahl, aki korábban az OMV pénzügyi igazgatója volt.
"Folytatódik a vizsgálat, álláspontunk nem változott" -- idézte a lap Szász Károlyt, a PSZÁF vezetőjét. Ám Szász Károly arra is utalt, hogy lehetőségei korlátozottak a változtatások megtámadására, mert a magyar törvények nagy bizonyítási terhet rónak rá, ha együttműködést akar megállapítani egyes befektetők között -- tette hozzá az újság.
A BorsodChem kiakolbólított igazgatótanácsi tagjai azt mondták, hogy várták a támadást, de annak mérete mégis meglepte őket. John Lauer, a clevelandi Oglebay Norton Co. vezérigazgatója, a BorsodChem egyik volt igazgatótanácsi tagja azt mondta, hogy a BorsodChemnél már csak kormányzati beavatkozás teremthet rendet. "Most már a kormánytól függ az ügy. Ezt a csatát elvesztettük, de a háború folytatódik akörül, hogy a kormány meg tudja-e védeni a magyar tőkepiacot" -- mondta Lauer a lapnak. "Váratlan volt egy ilyen általános szembehelyezkedés a szabályozó hatósággal. A szemünk előtt zajlott le a vállalat lopakodó meghódítása. De a játszma még nem ért véget" -- mondta a londoni Baring Private Equity Partners vezető partnere, Karády György, aki korábban az EBRD munkatársaként foglalkozott magyarországi befektetésekkel.
Vedomosztyi
A BorsodChemet bevették: véget ért a magyar cég vezetőségének harca a Gazprom-érdekeltségek bekebelezési törekvései ellen, miután a rendkívüli közgyűlésen a Gazprom és leányvállalata, a Szibur képviselői kapták meg az igazgatótanácsi helyek többségét -- írta csütörtöki beszámolójában a Vedomosztyi című orosz gazdasági naplap.
Szergej Zenkin, a Szibur alelnöke -- aki ugyancsak igazgatótanácsi tag lett -- az orosz lapnak úgy nyilatkozott, hogy a BorsodChem vezetésében nem terveznek további váltásokat, mindenki marad a helyén. A Vedomosztyi szerint kompromisszum létrejöttét jelzi az is, hogy a magyar cég két vezető menedzsere megőrizte pozícióját, és csak az EBRD szomorkodott, mivel -- habár a részvények 8 százalékát birtokolja -- képviselője nem jutott be az igazgatótanácsba.
"Úgy véljük, hogy a BorsodChem közgyűlésén hozott határozatok stabilizálják a helyzetet a magyar cég körül" -- idézte Zenkint az orosz lap, megjegyezve azt is, hogy a részvényesek nem adják el a TVK 15 százalékos részvénypakettjét, amely nagyon is érdekes a Szibur számára. A Vedomosztyi szerint a történet vége akár "happy end" is lehetne, ha az ügyet nem árnyékolná be a magyar felügyeleti szerv, PSZÁF szándéka a közgyűlés határozatainak megtámadására.
The Wall Street Journal Europe
Az orosz gazdasági napilap -- Borisz Berezovszkij ismert orosz--izraeli sajtócár tulajdona -- a Gazprom "eljöveteléről" beszámolva kiemeli, hogy az orosz gázipari óriás féléves harc után szerezte meg az ellenőrzést a BorsodChem, a nagyságra második magyar petrolkémiai üzem felett. A lap a Gazprom-érdekeltségű Szibur orosz cég képviselőire hivatkozva azt állítja, hogy a közgyűlés "gyakorlatilag konfliktusmentesen zajlott", annak ellenére, hogy elemzők néhány napja még botrányos kimenetelét sem zárták ki. A problémákat a PSZÁF és a főrészvényesek keddi találkozóján rendezték, a Gazpromnak sikerült kibújnia a vádak alól, kivédve azt a követelést is, hogy vételi ajánlatot terjesszen elő a többi részvényesnek. A BorsodChem vezetői ugyan még megpróbálkoztak egy utolsó lehetőséggel, hogy a részvényeseket 10 százalékos részvénykibocsátásra bírják rá a bekebelezés elkerülése érdekében, de ezt a javaslatot megtorpedózták.
Az orosz gazdasági napilap értékelése szerint a Szibur és a Gazprom a jelek szerint a konfliktus rendezésére törekszik Kovács F. László vezérigazgató csapatával. Az igazgatótanács elnöke Georg Stahl lett, aki a magyarok számára semleges figura, és a közgyűlésen nem vetődött fel a cég vezérigazgatója leváltásának kérdése sem. A Gazprom békülékenysége érthető: bármilyen hirtelen fordulat a BorsodChemnél a PSZÁF-fal való konfliktus kiújulásához vezethet -- írta a Kommerszant Daily csütörtöki számában.
Dow Jones
A BorsodChem igazgatótanácsának átalakítása befelhőzi a vállalat kapcsolatát partnereivel az ellátási láncban, köztük a Mollal és a TVK-val. A Gazprom megjelenése aggasztja a befektetőket, mert egyes részvényesek úgy vélik, hogy az orosz gázipari vállalat nem veszi figyelembe a kisebbségi részvényesek érdekeit -- írta csütörtökön a Dow Jones hírügynökség.
"Szomorú nap ez a mai. A vállalat ellenőrzése a cég körülbelül 51 százalékát birtokló részvényesek kezébe került, a 49 százalékos többi tulajdonost pedig kizárták a hidegbe" -- mondta az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) budapesti irodájának vezetője, Hubert Warsmann a hírügynökségnek. Az EBRD-nek 8,6 százaléka van a BorsodChemben. A PSZÁF-nak három hónapos vizsgálódás után sem sikerült bizonyítania állítását, hogy a BorsodChem egyes részvényesei megsértik a vállalatfelvásárlási szabályokat -- tette hozzá a Dow Jones.
"Senkit nem érdekelnek a BorsodChem gazdasági alapjai és mutatói mindaddig, amíg nincs védelem a kisebbségi részvényesek számára" -- mondta az ABN Amro budapesti elemzője, Tommy Erdei a hírügynökségnek.
Változatlanul bizonytalan, mi a Gazprom célja a BorsodChemmel hosszabb távon, és mennyiben része a szerdai átalakítás a közép-európai vegyipar konszolidálásának -- írta a Dow Jones. Közép-Európában a BorsodChem a legnagyobb PVC-gyártó és az egyetlen MDI-gyártó. Mindkettő műanyagipari alapanyag -- emlékeztetett a hírügynökség, majd hozzátette: Kovács F. László, a BorsodChem lemondott elnöke -- de megmaradt vezérigazgatója -- azt mondta, hogy a Gazprom alapanyag-szállító lehet a TDI-gyártás számára, és piacot teremthet a BorsodChem termékeinek. Elemzők azonban kétkednek. Oroszország és Ukrajna... nem elég fejlett. A műanyagkereslet a GDP-növekedéstől függ. Miként lehetséges, hogy a BorsodChem eddig nem volt jelen, ha egyszer olyan jó ott a piac? -- mondta a Deutsche Bank londoni elemzője, Kovács Krisztina a Dow Jonesnak, amely emlékeztetett: a BorsodChem bevételének közel fele Nyugat-Európából, a többi Közép-Európából és Magyarországról származik.
Az új tulajdonosok szerint ellenőrzésük stabilitást hoz a BorsodChemnek, és részvénye drágulni fog -- írta a hírügynökség, majd így folytatta: most, hogy a Gazprom bekerült a BorsodChem igazgatótanácsába, a TVK ellenőrzése ugyancsak tétté vált, mert a TVK-ban mind a BorsodChem, mind a Mol tulajdonos. "Mivel hiány van mind átláthatóságból, mind világos irányból, mind közkézi részvényekből, a legtöbb befektető továbbra sem jön izgalomba" (a BorsodChemtől) -- mondta az ABN Amro elemzője.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.