Az új egészségügyi miniszternek gyógyszerárügyben két választása volt. Vagy elfogadja az elődje idejében hónapokig folytatott alkuk eredményét, vagy új tárgyalássorozatot kezdeményez. Az előbbit választotta, ami sokak szerint bölcs döntés volt, hiszen a hosszabb távú célok megvalósításakor hasznos lehet számára.
Mikola István jó taktikusnak tűnik. Tudja, hogy mikor és a kötél melyik végét rántsa meg. Ezt valószínűleg eddigi, igen színes életútjának, no meg arisztokratikus magabiztosságának is köszönheti. Így aztán az üzleti világot is megjárt orvos-menedzser a kórházak világában legalább olyan otthonosan mozog, mint a gyógyszerpiacon, s ezt nem is rejti véka alá.
Úgy fogalmazta meg a miniszteri poszt vállalásának feltételeit, hogy senkit, a kinevezésre jogosult politikusokat pedig végképp nem sértett meg. Nem ígért mást, csak rendcsinálást, amiben ő maga -- szavaival élve -- "faltörő kosként" áll az élen. S alig száradt meg kinevezési okmányán a pecsét nyoma, vagy tán még rá sem került, ország-világ tudtára adta elszántságát az egészségügy teljes intézményrendszerét átszövő korrupció és az etikátlan gyógyszerreklámozás visszaszorítása érdekében. Korrektséget, partnerséget kér az egészségügy háttériparától, s viszonzást ígér.
Mikola tudja, most kell lépnie. Ha minisztersége első heteiben, hónapjaiban nem oldja meg a legkényesebb ügyeket, később már kevés esélye lesz rá. Tudja, most még több a drukkere, mint az ellentáborban pfújoló, aminek pofonegyszerű az oka. Az eltelt évek reformocskáinak ernyője alatt véghezvitt vagy szándékolt változtatások ugyanis annyi ellenséget szereztek az egészségügy irányítóinak, olyan mélységre süllyedt a szakma presztízse, hogy onnan már csak felfelé vezethet az út.
A pénzügyminisztériumi nyomást azonban az új miniszternek sem sikerült teljes mértékben kivédenie. A fiskális politika újfent előretört, a József nádor téren újabb és újabb elvárásokkal álltak elő a szűkös gyógyszerköltségvetés betarthatósága érdekében. Emiatt aztán a gyógyszerpiac szereplői által a múlt év végén aláírt szándéknyilatkozat némileg módosult megállapodástervezetben éledt újra. S csak reménykedni lehet, hogy a gyógyszercégekkel tavaly decemberben aláírt szándéknyilatkozat mielőbb három évre szóló ármegállapodás aláírásához vezet. S a gyógyszerárak féléves befagyasztásának újabb negyedéves jegelése után változhat a patikaszerek ára, s végre új medicinákkal is gyógyíthatók a betegek.
A korrekt megállapodás kiszámítható piacot jelentene a cégeknek. Az infláció harmadával csökkentett gyógyszeráremelés pedig amellett, hogy tervezhetővé tenné az egészségpénztár gyógyszergazdálkodását, megkímélné a betegek pénztárcáját is.
Nógrádi Tóth Erzsébet-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.