Ha a Fed vezetői eddig abban az illúzióban ringatták magukat, hogy nem válnak a piaci sárdobálás céltábláivá -- mint ahogy az Európai Központi Bankban ülő kollégáik üzemkezdettől azzá váltak --, akkor most kezdhetnek kételkedni. Persze érthető: ha valami esik, akkor valakit hibáztatni kell, ugye. Európában eddig az euró esett, Amerikában meg mostanában a részvényárak.
Greenspan és társai mindenesetre kapnak a fejükre rendesen. A keddi 50 bázispontos kamatcsökkentés bejelentését követően igencsak megugrott azoknak a száma, akik szerint egyből 75 bázispontot kellett volna faragni a kamatokon. A tőzsdei reakcióra való hivatkozással ezt egyből alá is lehetett támasztani.
Az más kérdés, hogy a Fednek valószínűleg talán mégsem a tőzsdei befektetők kénye-kedve szerint kellene tologatni a kamatokat. Ezzel egyébként az érintettek szintén tisztában lehetnek, jó eséllyel ugyanis meredeken eshettek volna a részvényárak akkor is, ha 75 bázispontos kamatcsökkentésre került volna sor. Akkor talán azt mondták volna a befektetők: ejnye, a Fed bedől a piaci nyomásnak. Vagy azt: az anyja, mekkora recesszió állhat a küszöbön!
A recesszió rémképe már így is hiperfrászt hozott a piacra a Fed közleményének elvetemült szövegezése miatt. A kereskedők állítólag hitetlenkedve kérdezgették egymástól, hogy a kiadvány tényleg használta-e a "globális" kifejezést. Egyébként tényleg használta.
A globális recesszió veszélyétől persze nem mindenki zavartatja magát, a japánok momentán egyáltalán nem, ott a lokális válfajjal már évek óta jóban vannak. Sőt, éppen most készülnek búcsút inteni egymásnak, legalábbis a tokiói tőzsde erről lehet meggyőződve. A Nikkei ugyanis -- a Wall Street-i sajnálatos események tökéletes figyelmen kívül hagyásával -- hét és fél százalékkal ugrott meg tegnap. Az ottani jegybank nem ötszázalékos kamatlábnál tart, mint a Fed, hanem éppen most irányzott elő nulla-egész-nulla százalékot, ami szemmel láthatóan növeli a befektetők étvágyát. Főleg az állami nyugdíjalapokét, de hát a pénznek nincs szaga.
A világ más részein tőzsdézőknek sem kell egyelőre belépniük a kisgazdapártba. A Fed ugyanis hangsúlyozottan sejtette (körülbelül így), hogy bármelyik pillanatban kész további kamatcsökkentésre. Márpedig az ezzel kapcsolatos spekulációk még jó néhány meglódulást eredményezhetnek a részvénypiacokon. A Fed meg időközben nyilván jól megkapja majd a magáét.
Oszlay Péter-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.