Mint mondta, létrejöttek az európai makro- és mikroprudenciális hatóságok 2011-ben. Utóbbiak feladata, hogy kidolgozzák az egységes szabályokat. Az intézmények felügyelete megmaradt nemzeti szinten.
A nemzeti GDP-khez mérten az európai bankok nagyon nagyra nőttek, majdhogynem kezelhetetlen a méretük a gazdaságokhoz képest.
A pénzügyi válság során elkezdett szétesni az európai integrált pénzügyi piac. Megindult a követelések leépülése, a bankok kivonták a pénzt egyes országokból. Elkezdtek visszahúzódni a nemzeti határokon belülre a bankok, csökkentették nemzetközi tevékenységeiket – hangsúlyozta Farkas Ádám.
Megszűnt az egységes piac az Európai Unióban. A finanszírozás költsége a válság hatására szétszakadt, megemelkedett a periférikus euróövezeti országokban, és elszakadt a magországokétól. Ez pedig rontja a felzárkózás esélyét.
A bankunió alapja az egységes banki szabályozás, ahol európai szinten születnek a magasabb szintű jogszabályok. Egységes szabályrendszer fog kialakulni az EU-ban. Három nagy pillére van a bankuniónak (amiből a harmadik még bizonytalan): a bankok felügyeletét felemelik a nemzeti szintről (SSM), kialakul egy európai szintű válságkezelési mechanizmus, és kialakul egy egységes betétbiztosítási rendszer.