Bogsch Erik, a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatója a gyógyszeripari cég eredményeinek ismertetésekor. A vállalat nettó nyeresége 70,6 százalékkal, 19,79 milliárd forintra nőtt 2017 első negyedévében az előző év azonos időszakához képest. A nemzetközi pénzügyi jelentési szabvány (IFRS) alapján készült konszolidált gyorsjelentés szerint az üzleti tevékenység eredménye 7,6 százalékos növekedéssel 15,67 milliárd forint. Az árbevétel 112,68 milliárd forintot tett ki, 26,1 százalékkal több a tavalyi első negyedévinél – euróban számítva 27,3 százalékkal, 364,6 millió euróra emelkedett.
A vezérigazgató kiemelte, hogy a sikeres termékbevezetések (Vraylar) mellett leginkább az árfolyamváltozások (a rubel erősödése) érződnek a számokon. „Nem szabad ezt úgy venni, hogy a következő időszak sétagalopp lesz” – mondta a cégvezető. Elmondta, hogy kiváló volt a növekedés valamennyi exportrégióban. Az exportból származó árbevétel az első negyedévben 329,8 millió euró volt, 31 százalékkal több a bázisidőszakinál.
Az adózott eredmény 72 százalékkal volt jobb euróban, mint egy évvel korábban, amit bázishatásokkal magyarázott Bogsch Erik. Csak a rubel-euró árfolyamváltozás 24,4 százalékkal járult hozzá ehhez. A Richter árbevételének több mint az ötödét az orosz piac teszi ki, ahol rubelben 10,2 százalékkal, euróban 45,7 százalékkal növekedett a forgalma. Az egy részvényre jutó nyereség 106 forint volt az első negyedévben, szemben az egy évvel korábbi 63 forinttal. Az árbevétel növekedésével párhuzamosan az értékesítés közvetlen költségei 40,7 százalékkal, 50,61 milliárd forintra nőttek, így a bruttó fedezeti hányad a bázisidőszakban elért 59,7 százalékról 55,1 százalékra esett vissza.
A Richter a vártnál jobb első negyedéves eredményeket követően felfelé módosította az idei évre vonatkozó várakozásait. Bogsch Erik közölte, hogy az euróban számolt árbevétel 5 százalékos emelkedésére számítanak 2017-ben – februárban még 3 százalékos növekedést jeleztek. „Belföldön stagnálást várunk az idei évre, a lengyel piacon zlotyiban a korábbi stagnálás helyett 0-5 százalékos növekedést, míg Romániában szinten maradhat a forgalom” – ismertette a vezérigazgató. A kelet-közép-európai tagországokban (EU12) 5 százalékos csökkenést, a nyugat-európai országokban (EU15) 10-15 százalékos növekedést jeleznek euróban, míg az orosz piacon rubelben 4 százalékos növekedésre számítanak. Ukrajnában stagnálásra, míg a többi FÁK-országban 0 és –5 százalék közé várják a forgalomváltozást. Az USA-ban a korábban jelzett stagnálás helyett dollárban 10 százalékos bővüléssel számolnak, hasonlóképpen Latin-Amerikában és a többi országban is 10 százalékos lehet a növekedés.
A Richter részvényeivel a Budapesti Értéktőzsde prémiumkategóriájában kereskednek, a keddi kereskedést 1,16 százalékos erősödéssel, 6950 forinton zárta a papír, az elmúlt egy évben a legmagasabb árfolyama – egyben történelmi maximuma – 7140 forint, a legalacsonyabb 5100 forint volt.
Minden rendben van a cégnél
Két erő viaskodik a Richter értékeltségével kapcsolatban Kiss Mónika, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint: a rövid távú értékesítési adatok kiválóak, a cég nem csak az árfolyamváltozások miatt nyert sokat Oroszországban. Tény azonban, hogy mindkét eredményességi mutató a tavalyi szintek alatt marad majd. A bruttó fedezeti hányad bőven 60 százalék felett volt 2010 és 2015 között, most pedig csak 55 százalékot ért el, és az éves tervben is 56-57 százalékkal számol a Richter. Hosszú távon ugyanakkor nagyon előremutató az amerikai eladások alakulása. „Alapvetően minden rendben van a cégnél” – hangsúlyozta az elemző, hozzátéve, hogy fel kell készülni arra, hogy az erős akvizíciós tevékenységnek, a dinamikus fejlődésnek nagyon magasak a költségei.
Még mindig konzervatív az előrejelzés
„Elég jó eredményeket” közölt a Richter Miró József, az Erste Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint. Ugyanakkor úgy véli, hogy kissé aggasztó a bruttó marzs zuhanása, különösen ha figyelembe vesszük, hogy royaltybevételek szépen növekedtek, ami nagy eredményhányaddal bír, hiszen nincs költsége, tehát teljes mértékben megjelenik az eredményben. A gyógyszeripari cég megemelte a várakozásait az idei évre, ami 7–11 százalékot jelent az üzemi eredmény tekintetében – ez az elemző szerint még mindig konzervatívnak tekinthető, főleg annak tükrében, hogy milyen jó eredményeket produkált a cég az első negyedévben. Vannak pozitív folyamatok, ugyanakkor a hagyományos termékek egy picit árnyalják ezt, de a stratégia jó – tette hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.