BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sikeres volt az Art Basel

A világ vezető, kortárs műveket felvonultató vására, az Art Basel idén a 48. kiadását zárta, jelentős sikerrel, magas látogatószámmal, fontos eladásokkal. A június 15–18. között nyitva tartó rendezvény a Velencei Biennáléval és a documenta 14-gyel párhuzamosan a legfontosabb kortárs művészeti esemény, ahol a gyűjtőknek „kötelező” megjelenniük. Idén különösen sokan érkeztek Amerikából és Ázsiából, a vásár vezetősége elégedett a 95 ezer látogatóval, megerősítve érzik státuszukat: az Art Basel a nemzetközi művészeti világ kulcsfontosságú találkozási pontja. A 291 kiállító galéria összesen 35 országból jött. A fontos gyűjtők hagyományosan a megnyitó estéjén, a VIP-parti keretében intézik a vásárlásaikat. A korai vásárlások között a svájci székhelyű, de több országban jelen lévő Hauser & Wirth Galéria standján eladtak egy Philip Guston-művet (Scared Stiff, 1970) 150 millió dollárért, Piero Manzoninak egy 1958–1959- es vásznát 11,2 millió dollárért, a vásáron első ízben kiállító New York-i Di Donna Galériánál 5 millió dollárért egy Gerhard Richter-művet, egy másik New York-i galériánál Cindy Shermantól egy printet másfél millió dollárért, és az első este vevőre talált Jean-Michel Basquiat 1982-es Three Delegates című műve az Acquavella galéria standján.

A vásár után több kiállító is úgy nyilatkozott, hogy a teljes standját sikerült értékesítenie, és nemcsak magángyűjtők voltak aktívak, hanem számos jelentős közintézmény, múzeum és alapítvány is itt bővítette a kollekcióját. Az Art Basel jelenleg a legfontosabb platform a művészeti színtér különböző szereplői közti kapcsolatépítésre. A vásár több szekcióra oszlott, a legnépesebb a Galériák szekciója, az itt szereplő 226 galéria közül 12 első ízben kapott lehetőséget a bemutatkozásra, s közülük többen úgy nyilatkoztak, az itt kialakított kapcsolatok biztosítani tudják az elkövetkező időszakra, akár évekre is a működésüket. A Statement szekció fiatal, feltörekvő galériákat fogadott be, köztük egy varsóit, de ezek a galériák a standjukon csupán egy-egy művészt mutathattak be. A Feature szekcióban 32 galéria művészeinek a közreműködésével egy kurátori válogatást mutattak be, régi és új műveket vegyítve. Az Unlimited szekció 16 ezer négyzetméteren méretükben vagy értékükben kiemelkedő alkotásokat foglalt magába. A 76 művet felvonultató részt hatodik éve ugyanaz a kurátor válogatja. A vásár részeként egy külső helyszínen Parcours néven, Bázel középkori központjában, a Münsterplatz környékén mutattak be munkákat, többek között Aj Vej-vejtől is.

Az 1970-ben, svájci galeristák által alapított Art Basel mára már három helyszínen jelentkezik egy évben. Bázelen kívül Miami Beach (Florida) és Hongkong is a brand része. A részt vevő galériák kiállításai mellett a vásár helyszínéül szolgáló városok művészeti intézményei is bekapcsolódnak ilyenkor a rendezvényeikkel. Az Art Baselre bekerülni, amellett, hogy költséges, meglehetősen nehéz is, többéves várólistával rendelkeznek, és szakmai zsűri dönt a felvételről.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.