BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Putyin lyukas büdzséből fog osztogatni

Az élet minden területén áttörést ígért Oroszország számára Vlagyimir Putyin, a mozgástere azonban szűk, mivel a gazdaság rezisztens stagnálásban van a lapunknak nyilatkozó szakértő szerint.

Elnöksége következő hat éve legfontosabb feladatának a gazdaság megerősítését, az életszínvonal jelentős emelését, a biztonság fokozását és az egészségügy fejlesztését nevezte meg Vlagyimir Putyin, amikor hétfőn letette az elnöki esküt. „Az orosz elnöknek azonban szűk a mozgástere, a gazdaság a rezisztens stagnálás állapotában van, nulla és 2 százalék közötti a növekedés, amelyet nem neveznék felzárkózási pályának” – mondta ezzel kapcsolatban a Világgazdaságnak Deák András György, az MTA Világgazdasági Intézetének tudományos főmunkatársa. A szakértő szerint azonban ez a növekedési ütem nem is annyira rossz, az orosz gazdaság az utóbbi időben megtanult ellenállni a külső sokkoknak, a 2014-es krízis például sokkal kevésbé viselte meg, mint a 2008-as, vagyis rájöttek, hogyan kezeljék a válságokat.

A költségvetés mozgástere azonban szűk, és már meg is kezdték a szigorításokat – emlékeztetett a szakértő. Példaként az államigazgatásban dolgozók nyugdíjkorhatárának emelését hozta fel. Ezt a döntést már az elnökválasztás előtt meghozták, és nyíltan beszélnek az általános nyugdíjkorhatár-emelésről is. Átfogó gazdaságátalakító programot azonban az új kormánytól sem vár Deák András György, legföljebb szelektív, kisebb horderejű változtatásokra számít, gyors változásnak vagy összeomlásnak kicsi a valószínűsége.

Az eddigi orosz politika folytatására utal, hogy Putyin Dmitrij Medve­gyevet jelölte ismét kormányfőnek. Az 52 éves politikus 2012 óta vezeti a kabinetet, és parlamenti jóváhagyása csak formalitás, mivel a dumában háromnegyedes többsége van a kormányzó Egységes Oroszország pártnak. Ami az amerikai szankcióknak az orosz gazdaságra gyakorolt hatását illeti, e szempontból a szakértő szerint a Krím félsziget 2014-es elfoglalása után hozott első pénzügyi büntetőintézkedések voltak a legfontosabbak. Ezek megnehezítették a vállalatok számára a külső refinanszírozást, ami az orosz GDP egyharmadát érintette. Az akkori szankciók hatása azonban már elmúlt, mert az orosz jegybanknak – részben a tartalékok felhasználásával – sikerült kisegítenie az érintett vállalatokat. A szakértő szerint a legújabb, április elején elrendelt szankciókban az újdonság az, hogy olyan, az orosz gazdaság szempontjából létfontosságú vállalatot is érint, mint például a Ruszal, amelynek bedőlését a Kreml nem nézheti tétlenül. „Az államnak közbe kell lépnie, majd meglátjuk, hogy ez mennyire fog fájni” – mondta a szakértő. Mivel Oroszországnak fontos a pénzügyi függetlenség megőrzése, és a jelenlegi szankciós környezetben veszélyes is lenne eladósodási pályára lépnie, a kormányzat valószínűleg kénytelen lesz megszorításokhoz folyamodni – vélekedett Deák András György.

Az elnök jó példával jár elöl

Hazai gyártók látnák el a belső kereslet 80-90 százalékát 2025-re az orosz kormány autóipari fejlesztési stratégiája szerint. Tavaly 1,51 millió új autót adtak el Oroszországban, 13,2 százalékkal többet, mint az előző évben, és ez a szám 2020-ban várhatóan 1,72 millió, 2025-ben pedig már 2,23 millió lesz. A kormány előrejelzése szerint a bővülő keresletet egyre inkább hazai gyártásból elégítik majd ki: 2020-ban 1,6 millió, 2025-ben pedig 2,21 millió autó készül az országban, miközben az importált autók aránya a tavalyi 17,5 százalékról 13,3 százalékra csökken 2025-re. A hazai autó használatában élen jár Vlagyimir Putyin is, akit a megszokott Mercedes helyett most először vitt orosz gyártmányú, Kortezs típusú kocsit az elnöki eskütételre.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.