Világgazdaság

Az Opus Globalhoz kerülhet a Titász

Az Opus Global Nyrt. megvásárolhatja az E.ON Tiszántúli Áramhálózati Zrt.-t a német E.ON-tól. Szándéka szerint az Opus hosszú távon a hazai energetikai piac meghatározó szereplőjévé kíván válni – mondta lapunknak Bally Attila, a cég energetikai szakértője.

Az Opus Global az E.ON Tiszántúli Áramhálózati Zrt. (Titász) megvásárlásával szerzi meg az első áramhálózati eszközét. Miért éppen a Titászt választották?

A Titász Magyarország ötödét látja el árammal, tavalyi árbevétele meghaladta a 47,8 milliárd forintot, adózott eredménye pedig elérte az 5,4 milliárdot. A dinamikusan fejlődő kelet-magyarországi régióban az Opus csoport már ma is rendelkezik energetikai befektetéssel: nyáron alapkezelőjén keresztül befolyást szerzett a térség gázelosztó vállalatában, a Tigázban. Így a két cég közti szinergiák kiaknázása révén növelhető a hatékonyságuk. Az is érv, hogy már most bejelentettek olyan beruházásokat a régióban – például a BMW-ét –, amelyek tovább növelhetik az áramhálózati vállalat eredményességét. Mindez azt indokolja, hogy markánsabban legyünk jelen a térségben.

Mekkora a vételár?

A felek az adásvételre vonatkozó megállapodást jelentették be pénteken. A tranzakció egyes feltételeit – így a vételárra vonatk­ozót – a heteken belül kezdődő jogi, pénzügyi átvilágítást követően alakítjuk ki. Addig körülbelül egy év telik el, az ügylet zárását 2020 harmadik negyedévében tervezzük.

Ez az egyéves átmeneti állapot nem okoz bizonytalanságot a Titász partnerei, ügyfelei körében?

Nem okozhat, ugyanis jogi, műszaki és technológiai értelemben is erősen definiált helyzet, amelyben nem merülhet fel ez a probléma. Ráadásul egyik cég reputációja sem engedi meg, hogy ne az ellátásbiztonság és az ügyfelek magas színvonalú kiszolgálása legyen a fő szempont.

Elképzelhető, hogy az átvilágítás során megismert adatok vagy más megfontolások alapján egyes részeket eladnak a Titászból?

Nem szeretnék feltételezések­be bocsátkozni az átvilágítás előtt, de inkább fordítottnak látom a helyzetet. Miután a Titásznak épp az E.ON-ból való kiszervezése folyik, azt kell majd megvizsgálnunk, hogy az anyavállalat által nyújtott szolgáltatások közül nekünk melyeket kell majd esetleg pótolnunk. Például ezen a téren merülhetnek fel a már említett, akár a földrajzi átfedés révén is kézenfekvő szinergiák.

Mik az Opus tervei a Titásszal?

A Titász nagy kihívás és még nagyobb lehetőség: a társaság Jász-Nagykun-Szolnok, Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében több mint 770 ezer ügyfelet lát el, 18,2 ezer négyzetkilométernyi területen működik, vezetékeinek hossza meghaladja a 25 ezer kilométert. Az Opus döntése a lakossági ellátás szempontjából is fontos, mi pedig e téren is szeretnénk eleget tenni a 21. század elvárásainak. Gondolok itt az okosotthonokra, az elektromos járművek töltési lehetőségeire vagy arra, hogy napelemeivel az ügyfél már termelőként is megjelenik a hálózatban. Sőt, az ügyfelek külföldön saját energiaközösségeket is létrehoznak az áramtermelésen felül, például a geotermia hasznosítására, és ezekkel is kapcsolódnak az elosztóhálózathoz. A Titász hálózatát innovatív, a jövőben is hatékony és eredményes üzleti működéshez szükséges képességekkel kívánjuk ellátni. Úgy gondolom, hogy már most is a legmagasabb színvonalú áramszolgáltatást nyújtja az országban a Titász, amelynek csapatában a meglévő, számottevő szakmai tudást meg kívánjuk őrizni, s erre támaszkodva tudjuk folytatni a szükséges fejlesztéseket.

Felmerült, hogy az Opus további eszközöket vásároljon az E.ON-tól vagy esetleg az Elmű-Émász-tól?

A társaság nem zárkózik el attól, hogy bővítse érdekeltségeit a teljes energetikai értékláncban. Folyamatosan monitorozzuk és vizsgáljuk a piaci lehetőségeket annak érdekében, hogy a hazai energetikai piac egyik meghatározó szereplőjévé váljunk. A Titász megvásárlása egy következő lépés ezen az úton. A végcél, hogy energetikai portfóliónk vállalatai aktívan hozzájáruljanak az Opus Global bevételeihez és profitjához.

Indulhat a kötvény­kibocsátás

Az Opus Global igazgatósága összeghatár nélküli felhatalmazást kapott a cég közgyűlésétől, hogy a Magyar Nemzeti Bank Növekedési kötvényprogramja keretében kötvényeket hozzon forgalomba – derül ki a Prémium kategóriájában jegyzett társaság pénteken megtartott közgyűlésének jegyzőkönyvéből. A grémium Járai Zsigmond volt jegybankelnököt és Balog Ádámot, az MKB elnök-vezérigazgatóját 2022. május 2-ig terjedő időtartamra az igazgatóság tagjává választotta. Az igazgatóság saját részvények vásárlására is jogosítványt kapott úgy, hogy egyidejűleg maximum a részvények 5 százaléka lehet a cég tulajdonában. Végezetül a részvényesek elfogadták az Opus és az Opusba beolvadt Konzum Nyrt. lezáró beszámolóit és a mellékleteiket. | M. E.

 

Ezek is érdekelhetik