BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A tenderek többségét kkv-k nyerik

Tavaly 12 155 közbeszerzést folytatott le a Közbeszerzési Hatóság (KH), ezek közül 9837 volt eredményes, 2318 pedig eredménytelen – közölte Rigó Csaba Balázs, a hatóság elnöke. A szerződések szerinti eljárások összértéke 3430 milliárd forint volt, ami 2018-hoz képest 4,1 százalékos növekedés.

Rekordot döntött a magyar kis- és középvállalkozások térnyerése a közbeszerzési piacon, száz eredményes eljárásból 87-et, a közbeszerzések keretében elköltött száz forintból pedig 59-et nyertek a kkv-k. Az eljárások 48,7 százaléka építési beruházás volt, 31,3 százaléka árubeszerzés, a fennmaradó 20 százalék szolgáltatásmegrendelés. Csak az építéseknél 4786 eredményes eljárás volt, ami 7520 szerződést jelentett, ezeken a beruházásokon 1209 nyertes konzorcium és 2200 különböző cég dolgozott. Az elnök kiemelte: a versenyt korlátozó, hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárások száma hat év alatt a tizenharmadára csökkent, tavaly csak 274 ilyen típusú eljárás volt.

Teljes körű és megalapozott adatokkal, az uniós irányelveknek megfelelő módszertannal dolgozunk – húzta alá Rigó Csaba Balázs. Míg Brüsszelben az egyes tagállamok esetében csak a nagy értékű beszerzések alapján vezetnek statisztikát, addig ezek Magyarországon az összes eljárás mindössze 26 százalékát teszik ki, vagyis korántsem adnak teljes képet. A hazai hatóság a fennmaradó 74 százalékot is górcső alá veszi, hiszen abban ugyanúgy benne van a magyar emberek teljesítménye – tette hozzá Rigó Csaba Balázs. Az Európai Unióban átláthatóság tekintetében Magyarország eléri a 96 százalékos arányt. Tizenkét tagállam eredménytájékoztatót sem adott, de például Belgiumban 73 százalékos, az Egyesült Királyságban pedig mindössze 29 százalékos a transzparencia.

Ha az ötven legnagyobb értékű beruházást nézzük, 56,4 százalékkal a hazai érdekeltségű vállalkozások felé billen a mérleg nyelve, ezzel együtt továbbra is jókora szelet jut a közbeszerzési tortából a külföldi cégeknek, illetve a leányvállalataiknak – hívta fel a figyelmet a hatóság elnöke. Puskás Sándor, a Közbeszerzési Döntőbizottság első embere pedig arra tért ki, hogy tavaly 570 jogorvoslati eljárás indult, és összesen 673 millió forint bírságot szabtak ki. Hozzátette, hogy az egy jogorvoslatra jutó bírság összege a többszörösére nőtt az elmúlt években, a tavalyi 2,7 millió forint a 2014-esnek több mint az ötszöröse.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.