A Nemzetközi Valutaalap (IMF) jelentősen lerontotta korábbi előrejelzését, s már a globális gazdaság 4,9 százalékos recesszióját prognosztizálja. Ez majdnem 2 százalékponttal pesszimistább forgatókönyv annál, ami az áprilisi összeállításában szerepelt (3 százalékos visszaesés). A szervezet a világgazdasági kilátásokat taglaló, tegnap közzétett, frissített jelentésében úgy fogalmaz, hogy a koronavírus-járvány az idei első fél évben a korábban becsültnél jóval nagyobb csapást mért ténylegesen a gazdasági aktivitásra. Emiatt a visszarendeződés is csak fokozatosan megy majd végbe, és nem a korábban remélt, gyors felpattanás lesz jellemző. A washingtoni székhelyű valutaalap a kilátások romlása miatt a jövő évre vonatkozó várakozását is lefelé módosította. A világgazdaság növekedését 5,4 százalékosra várják 2021-re, a korábbi prognózist 0,4 százalékponttal korrigálta lejjebb az IMF.
Az elemzés az eurózónában már két számjegyű, 10,2 százalékos visszaesést vár (ami 2,7 százalékponttal rosszabb prognózis a tavasszal megfogalmazottnál), de ezt 6 százalékos növekedés követheti 2021-ben.
A fejlett országokban 8 százalékos gazdasági visszaesésre lehet számítani az idén az IMF szerint, a jövő évi növekedés viszont 4,8 százalékos lehet. Az Egyesült Államok szintén 8 százalékos GDP-csökkenésre számíthat az idén, 2,1 százalékponttal nagyobb mértékűre az előző prognózisban jelzettnél. A jövő évi növekedési előrejelzést 0,2 százalékponttal 4,5 százalékra rontották. A tegnap publikáltak szerint a német gazdaság 7,8 százalékos recesszióba süllyedhet, míg jövőre 5,4 százalékos növekedésre látnak esélyt. A visegrádi térség tagjai közül egyedül Lengyelországot vette górcső alá a frissített kitekintés: a szakértők a lengyel gazdaság GDP-jének 4,6 százalékos zsugorodását valószínűsítik, míg 2021-re már 4,2 százalékos fellendüléssel kalkulálnak.
Jelentősen rontotta a Nemzetközi Valutaalap az olasz, a francia és a spanyol gazdaság kilátásait. Az idei recesszióra tett előrejelzését Franciaország esetében 5,3 százalékponttal, az olaszt 3,7 százalékponttal, a spanyolt 4,8 százalékponttal rontotta tovább: az olasz és a spanyol gazdaság volumene az idén 12,8 százalékkal csökkenhet, a francia 12,5 százalékkal. A (negatív) rekorder ugyanakkor mégsem Európában található: India növekedési előrejelzését vágta vissza a legnagyobb mértékben az IMF. Az ázsiai ország GDP-je várhatóan 4,5 százalékkal zsugorodik majd, ami az áprilisi prognózisnál 6,4 százalékponttal rosszabb teljesítményt vetít előre. Kína várhatóan 1 százalékos gazdasági növekedést ér el idén, jövőre pedig 8,2 százalékost.
A világkereskedelmi forgalomban a valutaalap majdnem 12 százalékos zuhanásra számít 2020-ban: a fejlett országoknál 13,4 százalékkal, a fejlődő térségekben 9,4 százalékkal eshet a volumen. A szervezet az olajár változására vonatkozó előrejelzését is módosította. Ennek alapján ebben az évben az olajár 41,1 százalékkal csökken a tavalyihoz képest, jövőre pedig 3,8 százalékkal emelkedik. Tehát a Brent, a Dubai Fateh és a WTI átlagára a 2019-es 61,39 dollár után az idén hordónként 36,18 dollár, 2021-ben pedig valamivel magasabb, 37,5 dollár lehet.
Januárban, amikor a járvány még csak lokális problémát okozott, az IMF azzal számolt, hogy a gazdaság globálisan 3,3 százalékkal növekedhet idén, 2021-ben pedig valamivel magasabb, 3,4 százalékos GDP-növekedés következik. A világgazdasági növekedés tavaly 2,9 százalékos volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.