Világgazdaság

Csökkent a fogorvosi praxisok száma

Koncsek Rita | Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ adatai szerint júniusban a fogorvosi alapellátásban tizenegy praxis szerződése szűnt meg. Áprilisban a tartósan betöltetlen fogorvosi praxisok száma 235 volt, májusban 246, júniusban már 288. Nagy Ákos, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) alelnöke a Világgazdaságnak elmondta, hogy az összes üresen álló praxis csaknem 851 ezer ember fogorvosi ellátását érinti hátrányosan, ezekben a körzetekben csökkentett óraszámban helyettesítéssel látják el a betegeket. „Léteznek ténylegesen ellátatlan körzetek is, ahol a lakosság egyetlen egészségbiztosítási szerződéssel rendelkező fogorvoshoz sem tartozik” – tette hozzá. A MOK alelnökének becslése szerint 32-35 ezer ember (egy Gödöllő nagyságú város lakossága) marad ellátatlanul. Statisztikai adatok szerint Magyarországon a lakosság 60 százalékának van hiányzó foga pótlás nélkül, és a magyarok harmadánál tartanak nyilván kezeletlen lyukas fogat.

A fogorvosi praxisok fenntartása önkormányzati feladat, amelyet feladatátadási szerződéssel átadhat vállalkozó fogorvosnak. Ez a lakosság számára történő állami és önkormányzati szolgáltatásvásárlás. A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) által finanszírozott fogorvosoknak a szerződés stabil betegkört biztosít, de ellátási kötelezettséggel is jár. Idén is vannak az egészségbiztosító által meghirdetett praxis- és letelepedési pályázatok a háziorvosok és fogorvosok részére, ezek keretösszege 1,25 milliárd forint. Az elnyerhető támogatás összege annál magasabb, minél régebben betöltetlen a praxis. Letelepedési pályázat esetén 12–20 millió forint közötti támogatást lehet elnyerni, praxispályázatoknál pedig 4 millió forintot.

A koronavírus-járvány időszakában a fogorvosi praxisoknál az ellátás a sürgősségi ellátásra korlátozódott, és a 65 év feletti orvosok nem vehettek részt közvetlenül a betegellátásban. Ezért a definitív ellátás, vagyis a foghúzás, a helyettesítő kollégákra maradt. A MOK felméréseiből kiderült, hogy a NEAK-szerződéssel rendelkező alapellátó orvosok döntő többsége jelezte, nyitva van a rendelője, míg a finanszírozási szerződéssel nem rendelkező magánszolgáltatók jobbára bezártak. Mind a háziorvosok, mind a fogorvosok panaszkodtak a kommunikáció elégtelenségére, a fogorvosok úgy érezték, magukra hagyták őket. A kamarához érkeztek olyan jelzések is, hogy többen tervezik visszaadni a praxisukat, de azt egyelőre nem tudni, hogy a járványhelyzet alatti események mennyire gyorsították fel az alapellátó háziorvosi és fogorvosi körzetek kiürülését.

A fogorvosi praxisok fenntartása önkormányzati feladat, amelyet feladatátadási szerződéssel átadhatnak vállalkozó fogorvosnak a helyhatóságok

Ezek is érdekelhetik