BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jövő július elsejétől tiltják be az egyszer használatos műanyagok forgalmazását

A klíma- és természetvédelmi akcióterv egyik vállalása a hulladékgazdálkodás észszerűsítése, ennek részeként létrejön egy hulladékgazdálkodási hatóság is – jelentette be Palkovics László innovációs és technológiai miniszter.

Ma dönthet a parlament arról, hogy jövő év július 1-jétől tilos lesz 15 mikronosnál vastagabb egyszer használatos műanyagot gyártani Magyarországon. „A termék kivezetése a klíma- és természetvédelmi akcióterv vállalásai közé tartozik” – közölte ennek kapcsán Palkovics László innovációs és technoló­giai miniszter. Mint hangsúlyozta, számtalan törvényjavaslatot nyújtanak be a közeljövőben, amelyeknek több európai uniós elvárásnak is meg kell felelniük. Az a cél, hogy a magyar gazdaság ki tudja használni a hulladékgazdálkodási ágazatban rejlő lehetőségeket. Magyarországon ugyanis egy lakosra évente 588 kilogramm hulladék jut, az országban pedig mostanra 18,2 millió tonna hulladék halmozódott fel. Ebből az építési hulladék 14,5 millió tonnát tesz ki. Ugyanakkor a miniszter szerint a körforgásos gazdaságra történő átállás új lehetőség a hulladékgazdálkodás területén. A fő célszámok 2025-re: szelektíven kell gyűjteni a hulladékok felét, 2035-re pedig a 60 százalékát. A háztartási hulladéknak csak a 10 százaléka kerülhet a lerakókba. Két éve még 541 ezer tonna hulladék került 59 lerakóhelyre, és mintegy 1200 tonna égetőbe, ahol energetikailag hasznosították.

Az akcióterv keretében július 1-jén kezdődik az illegális hulladéklerakók felszámolása, továbbá szigorítják a büntetéseket, például ezer kilogramm illegális hulladék lerakása esetén három évig terjedő szabadságvesztés is kiszabható. Ugyancsak július 1-jén jön létre a hulladékgazdálkodási hatóság, egyebek között a hulladékgazdálkodási ágazat ellenőrzésére. Radikálisan átalakul a műanyag palackok, fémdobozok és üvegek használatának rendszere is, lehetővé válik a visszaváltásuk, ennek tesztje a tervek szerint jövő júliusban kezdődik.

„Paradigmaváltás előtt áll a hulladékgazdálkodás” – mondta Boros Anita, az Innovációs és Technológiai Minisztérium építésgazdaságért, infrastrukturális környezetért és fenntarthatóságért felelős államtitkára. Az uniós determinációk kapcsán kidolgoztak a hazai műanyagiparnak egy tervet az egyszer használatos műanyagok szabályozásáról. Mivel a kormány megfogalmazta az egyszer használatos termékek betiltását is, az ágazat cégei tízmilliárd forinthoz juthatnak majd technológiaváltásra. Hangsúlyozta: szeretnének felállítani egy műanyagipari klasztert is.

Az uniós irányelv szerint a múlt év végére az egy főre jutó egyszer használatos műanyag tasakok számát 90 alá kellett szorítani, 2025-re pedig 40 alá. Ugyanakkor nem tiltják be e zacskók használatát, hanem – az iparági szereplőkkel történt egyeztetés után – az a döntés született, hogy termékdíjat rónak ki rájuk. Az államtitkár szerint egyes tasakok esetében a jelenlegi kilogrammonkénti 57 forint helyett 1900 forintra emelkedik a termékdíj.

Boros Anita kiemelte, hogy a magyar jogalkotók meghatároztak kilenc termékkört, amelyeket a jövő nyártól tilos lesz forgalmazni. Ezek közé tartozik a fültisztító pálcika, a műanyag evőeszköz, a műanyag tányér, az egyszer használatos pohár és a lufitartó pálca.

A csomagolóipar, ezen belül a műanyag-feldolgozó ipar megkönnyebbüléssel fogadta a kormány döntését, hogy a műanyag hordtáskák forgalomban maradhatnak – mondta Nagy Miklós, a Csomagolási és Anyagmozgatási Országos Szövetség főtitkára. Szerinte a hazai törvény egy kicsit ugyan szigorúbb, mint az uniós irányelv, de vállalható.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.