BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Oktatják a drónüzemeltetést

Barát Mihály | A győri Széchenyi István Egyetem Digitális Fejlesztési Központja az országban először indít drónirányító és -adatelemző szakirányú képzést – jelentette be az intézmény. A Budapesten, Győrben és Mosonmagyaróváron februárban induló két féléves szakmérnöki képzés célja, hogy a távérzékelési és képfeldolgozási ismeretek magas szintű megismertetésével speciális szakterületeken történő feladatmegoldásra, célirányos munkavégzésre is alkalmassá tegye a végzős hallgatókat.

A kurzus során a drónirányítással kapcsolatos baleset- és kárelemzési, mezőgazdasági, környezetvédelmi és katasztrófavédelmi ismeretek megszerzése is a tanrend része. A képzés egyes moduljai között megtalálhatók a drónrepüléssel kapcsolatos jogi és képfeldolgozási ismeretek, a drónok műszaki felépítésének megismertetése, illetve a repülések tervezésének elméleti és gyakorlati alapjai. Az oktatás ideje alatt olyan ismeretek szerezhetők meg, amelyek támogatják a drónokkal végezhető biztonságos és felelős adatgyűjtési és képfeldolgozási munkát.

„Tavaly tavasszal hoztuk létre a Digitális Fejlesztési Központot, amelynek fő tevékenységi köre a kutatás-fejlesztés és az innováció ösztönzése, fókuszában az 5G-technológiával, amelyhez illeszkedik a drónirányítás és az azzal összefüggő képalkotás, adatelemzés oktatása is. A 2021 elejétől megváltozott drónüzemeltetési szabályok megismertetését és a betartásuk mikéntjét is magában foglalja a képzés. Célunk, hogy olyan kutatások és szakképzések induljanak az egyetemünkön, amelyek során elkezdődhet az 5G-re épülő ipari és lakossági megoldások fejlesztése és hasznosítása” – közölte Wersényi György, a Széchenyi István Egyetem Gépészmérnöki, Informatikai és Villamosmérnöki Karának dékánja.

Ettől az évtől új szabályok vonatkoznak a drónok alkalmazására Magyarországon. A jövőben a légi közlekedési hatóság nyilvántartást vezet a repülőeszközökről, a pilóta nélküli légijármű-rendszerekről és üzemben tartóikról. A magyar légteret kizárólag a nyilvántartásba vett járművek használhatják.

A nyilvántartásba vételi kötelezettség ugyanakkor nem terjed ki a játéknak minősülő, pilóta nélküli légi járművekre: ebbe a körbe a 120 grammnál könnyebb, a kezelőtől száz méternél messzebbre eltávolodni nem képes drónok tartoznak.

A drónok piaca és használata közben világszerte rendkívül gyorsan növekszik. A Drone Industry Insights 2020-as elemzése szerint a tavalyi évre becsült 22 milliárd dolláros forgalom ötéves időtávon akár meg is duplázódhat, elérve a 43 milliárd dollárt.

Globálisan már

22

milliárd dolláros

a drónok piaca

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.