BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csúcsközelben járt februárban a BUX

Múlt hónapban a Telekom- és a Richter-részvények hátán emelkedett a Budapesti Értéktőzsde vezető indexe. A kiváló tőzsdei hangulat világszerte folytatódott, annak ellenére, hogy a járvány egyelőre nem akar véget érni.

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT)

részvényindexe, a BUX 0,7 százalékkal erősödött februárban, 43 790 ponton zárta a múlt hónapot. A tőzsdeüzemeltető tegnap közzétett havi forgalmi statisztikái szerint a vezető index a múlt hónap során pár száz pontnyira megközelítette mindenkori legmagasabb értékét. Februárban a Richter és a Telekom nyújtotta a legerősebb teljesítményt, miután korábban hónapokon át a Mol–OTP-páros vezette az emelkedést. A forgalom bő felét, 53,2 százalékát az OTP adta, majd a Richter következett 23,5 százalékkal a Mol előtt, amely 16,8 százalékkal részesedett az összeforgalomból. Negyedik helyre a Telekom került a forgalom 2,1 százalékával. Az elmúlt hónapban a Telekom kurzusa 2,9 százalékkal, a Richter-részvényeké pedig 3,7 százalékkal nőtt, a gyógyszergyártó papírjainak árfolyama egyben új történelmi csúcsra került. Sokat lendített a részvény árazásán az amerikai partnertől érkező hírfolyam, az AbbVie 1,8 milliárd dolláros éves forgalmat remél a Vraylar nevű készítménytől. Később a részvény árának emelkedését az Erste céláremelése is támogatta, a befektetési szolgáltató 9805 forintra emelte a korábbi 7650 forintos célárát.

A Telekom esetében a technikai kép és a tavalyi év utolsó három hónapos teljesítménye kapcsán érkezett kedvező előrejelzések támogatták az áremelkedést. A távközlési vállalat a múlt hét második felében aztán meglepetést okozott a befektetőinek, hiszen a negyedik negyedévben minden fontos soron javított az előző év azonos időszakához mérten, az osztalékot mégis 15 forintra mérsékelte.

A pesti börze pozitív februári teljesítményéhez hozzájárult, hogy globálisan is optimista hangulat uralkodott, és a főbb indexek továbbra is örökös csúcsaik közelében jártak. Az S&P 500 értéke például februárban csaknem 1 százalékkal került feljebb, de még a japán Nikkei is haminc éve nem látott magasságba jutott. A tőzsde idehaza viszonylag nyugodt, kiszámítható maradt, és a válságot egyértelműen maga mögött hagyta. Ez abból is látható, hogy a BUX immár második hónapja tartózkodik stabilan a járvány előtti szinteken. Ehhez a BÉT közleménye szerint a részvényszekció 220 milliárd forintos forgalma társult. Ennek alapján februárban a napi átlagos forgalom 11 milliárdos értéket tett ki. A befektetési szolgáltatók kereskedési rangsorában a Wood lett az első 137,6 milliárd forintos duplikált forgalommal, mögötte pedig a Concorde végzett 108,6 milliárddal. A dobogó alsó fokán az Erste áll százmilliárd forintot meghaladó forgalommal, a toplista tizedik helyén a CIB Bank végzett 4,6 milliárd forinttal. A brókerházak tavaly kedvező teljesítményt nyújtottak, a járványhelyzet miatti volatilitás ugyanis emelte a forgalmat, és ezzel együtt a jutalékokat is. A befektetési vállalatok 11,7 milliárd forint adózott eredményt értek el Magyarországon a jegybank statisztikája szerint, 2019-ben ez mintegy 9,2 milliárd forint volt. Igaz, tavaly év végén 2019-hez képest eggyel több, összesen tizenkét szolgáltató volt.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.