BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az aszály betett a gyomoknak és a gombáknak is

Többet költöttek kevesebb növényvédőszerre a gazdálkodók, akik a szokásosnál kisebb mértékű gyomosodás ellenére a legnagyobb mennyiségben gyomirtókat használtak. A biológiai szerek alkalmazása ugyanakkor elenyésző.

Az agrártermelőknek értékesített növényvédőszerek forgalma nettó 151 milliárd forintra nőtt tavaly, ezzel 17,8 százalékkal haladta meg a 2021-es év értékét – közölte az Agrárközgazdasági Intézet (AKI). Az adatok értékelésénél érdemes figyelembe venni, hogy azok 129, kijelölt adatszolgáltatótól származnak, amelyek a forgalmazott szermennyiség 42,7, illetve az összes forgalmazott érték 47,3 százalékát fedték le.

Man,Spraying,Pesticide,In,Field,Of,Pumpkins man spraying pesticide in field of pumpkins
A nagy gyártók részesedése az utóbbi években csökkent a magyar piacon
Fotó: Shutterstock

A gyomirtó szerek átlagára 23,8, a gombaölő szereké 22,6, az egyéb szereké 22,4 százalékkal, míg a rovarölőké 15,2 százalékkal emelkedett. A növényvédő szerek értékesítési ára így átlagosan 22,3 százalékkal nőtt a 2021-ben mérthez képest. A forgalmazott növényvédő szer mennyiség alapján (248-féle szer) 2022-ben a négy legnagyobb gyártó cég a Syngenta (ChemChina), a Bayer, a BASF és a Corteva (DuPont, Dow Agro Sciences, Monsanto) volt. 

A megfigyelt 248-féle szer értékesítése alapján a négy legnagyobb gyártó cég adta a teljes árbevétel egyharmadát, míg világszinten ez a négy növényvédőszer-gyártó a teljes forgalom mintegy 70 százalékát fedi le. 

Nem csak a tavalyi termést, hanem a növényvédőszerek iránti keresletet is meghatározta a tavalyi aszály. Eső hiányában ugyanis a gyomok és a gombakártevők is alacsonyabb egyedszámban jelentek meg, így ennél a két kategóriánál nagyobb mértékben esett vissza a kereslet. Összességében így a növényvédő szerek értékesített mennyisége 2022-ben 7 százalékkal csökkent 2021-hez képest. Kategóriák szerint vizsgálva megállapítható, hogy a gombaölőkből 19 százalékkal fogyott kevesebb, ezt követték a gyomirtó szerek 10 százalékos visszaeséssel, a rovarölők forgalma ezzel szemben 4 százalékkal emelkedett. 

Enyhe tél: most vadak károsítják a vetést, tavasszal pedig az áttelelő kártevők arathatnak

Lesz még böjtje az enyhe télnek, a növénytermesztők az áttelelő kártevőktől és kórokozóktól, a kertészek és a méhészek pedig az idejekorán aktivizálódó, a gyümölcsfákat és a méheket sújtó tavaszi fagyoktól tartanak leginkább.

A végfelhasználóknak történő növényvédőszer-értékesítést tekintve a tíz legnagyobb kereskedő az éves forgalom 75,7 százalékát adta (értékben) 2022-ben, vagyis az előző évhez képest az 1,4 százalékponttal csökkent a részesedésük. Érdekes, hogy 2018-ban ez az arány még 83 százalék volt. mennyiségben pedig a top 10 forgalmazó értékesítésének aránya a teljes forgalomból 73,8 százalékot tett ki.

A csökkenés ellenére mennyiégben a legnagyobb mértékben a gyomirtó szerekre volt szükség, ezek adták a teljes növényvédőszer-mennyiség 31 százalékát, az egyéb szerek 28, a rovarölők 20, a gombaölők 15, a gyűjtőcsomagok 5, a biológiai szerek pedig 1 százalékot tettek ki. Értékben vizsgálva is a gyomirtó szerek adták az éves forgalmazás legnagyobb arányát 41 százalékkal, majd a gombaölők következtek (23,5, majd a rovarölők 17 százalékkal.

A külkereskedelmi forgalom alapján 2022-ben a növényvédő szerek importált mennyisége 10,9, míg az exporté 22,2 százalékkal nőtt 2021-hez képest. A vizsgált évben 77,1 ezer tonna növényvédő szert hoztak be az országba 197,7 milliárd forint értékben. Magyarország a 2012 óta megfigyelt időszakban több növényvédő szert importált, mint exportált, és 

a tavalyi volt az első olyan év az elmúlt egy évtizedben, amikor a hazai export mind mennyiségben, mind értékben meghaladta az importot.

Az export értéke 376,1 milliárd forint volt, ami 44,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A kivitt mennyiség 81,9 ezer tonnát tett ki, amely az import mennyiségénél 6,2 százalékkal volt nagyobb. Értékben az exportforgalom 90 százalékkal haladta meg az importét.

Százezer tonnákban mérik a földekről hiányzó műtrágyát

Mintegy egyharmaddal kevesebb műtrágyát vásároltak tavaly a termelők, az áremelkedések miatt azonban az értékesítés árbevétele majdnem kétharmadával emelkedett.

 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.