Az új közös agrárpolitika (KAP) életbelépésével a kérelmek ellenőrzési rendszere is változott, így például az idei évtől megszűnt az előzetes ellenőrzés intézménye és az őszi adategyeztetők kiküldése. Ehelyett a gazdák, illetve a gazdák által meghatalmazott falugazdászok a Magyar Államkincstártól úgynevezett egyeztető, illetve műholdas ellenőrzéssel érintett területi monitoringrendszerre (TMR) vonatkozó végzéseket kapnak – mutatja be közleményében az új rendszert a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK). 

Harvester,Machine,Working,In,Field,.,Combine,Harvester,Agriculture,Machine
A műholdas felvételek néha nem a valós állapotokat mutatják.
Fotó: Shutterstock

A TMR-ellenőrzés során a termőföldeken alkalmazott mezőgazdasági tevékenységeket és gyakorlatokat jellemzően öt-hat naponta felvételt készítő műholdakkal vizsgálják. A NAK-hoz eljutott gazdálkodói tapasztalatok szerint a műholdak gyakran nem a valóságnak megfelelő adatokat rögzítik, sok esetben előfordul például, hogy a parcellákon ténylegesen termesztett növénykultúra helyett más kultúrát azonosít, vagy, ha a sorközökben gyepesítés van, akkor gyephasznosításként érzékeli a területet rendszer.

Problémaként jelentkezett a nyári betakarítású növények esetében az is, hogy a rendszer még az egységes kérelemben bejelentett főnövényt „keresi”, de már tarló vagy elvetett másodvetés van a táblán. 

Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy az államkincstár által kiküldött (TMR-rel érintett), meg nem felelésről szóló végzések jelentős része hibás adatokon alapul. 

Azoknak a gazdálkodóknak, akik meg nem felelésről kaptak végzést a MÁK-tól, minél előbb javítaniuk kell azt az Egységes kérelem adatváltozás-felületén. Ha viszont a valóságnak megfelelően nyújtották be a kérelmet, akkor a Mobil Gazda alkalmazás segítségévél fényképet kell készíteniük, amely igazolja, hogy helyesen nyújtották be az igénylést. A gyakorlati tapasztalatok szerint az alkalmazás megfelelő működése készülék-, időjárás- és hálózatilefedettség-függő. Általánosságban elmondható, hogy régebbi típusú készülékeken egyáltalán nem, vagy nem megfelelően működik, míg felhős, esős időjárás esetén egy megfelelő készülékkel sem sikerül elfogadható fotót készíteni. 

A nagyszámú panaszra tekintettel a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara javaslatcsomagot állított össze, amelynek célja a TMR-rendszer hibáinak kiküszöbölése, az ellenőrzések hatékonyságának javítása.