A jövő évi költségvetés előirányzott kiadási tételei alapján jobban járhatnak a nyugdíjasok, a rendvédelmi dolgozók, és a minimálbér- és garantáltbérminimum-megállapodás a teljes bértáblát is feljebb tolhatja. A büdzsé decemberi elfogadásának köszönhetően a Pénzügyminisztérium már több adatra, majdnem az egész idei évre rálát, ezért könnyebben lehet megtervezni a 2025-ös költségvetési bevételek alakulását. Erről is beszélgettünk Bruttó című műsorukban.
A kormány jövőre 3,4 százalékos gazdasági növekedéssel számol, ami egy kissé túl optimistának tűnik.
„Inkább egy két százalék körüli GDP-bővülés tűnik jövőre reálisnak, de akár a 2,3-2,5 százalék is összejöhet”
– magyarázta a K&H Bank vezető elemzője. A legfrissebb, idei harmadik negyedéves növekedési adatok éves és negyedéves szinten is visszaesést mutattak. Továbbra is küszködik az ipar és az építőipar, az export és a beruházások is visszahúzták idén a gazdaságot. Jó hír viszont, hogy a szolgáltató szektorokban elindult a növekedés – magyarázta Németh Dávid.
Az elemző szerint az idén nagy számban bejelentett távol-keleti, jórészt kínai beruházások jövőre látszódhatnak meg a statisztikák szintjén, és javíthatják a nemzetgazdasági összképet. Emellett jövőre jó néhány, korábban szüneteltetett állami beruházás is újraindulhat. A szektor jelenleg a brutálisan megugró építési költségekkel, a gyenge kereslettel és az általános inflációval is küzd. Emellett sokan kivárnak a kedvezőbb feltételű európai uniós pályázatok kiírására.
– A harmadik negyedéves GDP-adatok értékelése 00:30
– Pörögnek a távol-keleti beruházások, mikortól húzhatják fel a szektort? 06:38
– Milyen GDP-növekedés várható jövőre? 15:23
– A jövő évi költségvetés elemzése 17:54
– Mi lesz az európai uniós források sorsa? 28:43
– Milyen most a forint és a magyar adósbesorolás megítélése a befektetők körében? 33:36
A VG Podcast korábbi adásait itt érhetik el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.