BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
költségvetés
ÜZLETRE HANGOLUNK

Tarthatóbbnak tűnik a jövő évi költségvetés, mint a korábbiak

Jobban lehet kalkulálni a 2025-ös bevételekkel azáltal, hogy idén viszonylag későn, csak decemberben fogadhatja el az Országgyűlés a jövő évi költségvetést. Ettől függetlenül több bizonytalansági tényező is nehezíti a tervezést, a kormány GDP-előrejelzése pedig kissé túl optimistának tűnik. A Bruttó vendége Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője.
A podcast vendége: Németh Dávid, K&H Bank vezető elemzője

A jövő évi költségvetés előirányzott kiadási tételei alapján jobban járhatnak a nyugdíjasok, a rendvédelmi dolgozók, és a minimálbér- és garantáltbérminimum-megállapodás a teljes bértáblát is feljebb tolhatja. A büdzsé decemberi elfogadásának köszönhetően a Pénzügyminisztérium már több adatra, majdnem az egész idei évre rálát, ezért könnyebben lehet megtervezni a 2025-ös költségvetési bevételek alakulását. Erről is beszélgettünk Bruttó című műsorukban.

költségvetés
Bruttó című műsorunkban arról beszélgettünk, hogy tarthatóbbnak tűnik a jövő évi költségvetés, mint a korábbiak / Fotó: Vémi Zoltán / Világgazdaság

A kormány jövőre 3,4 százalékos gazdasági növekedéssel számol, ami egy kissé túl optimistának tűnik. 

„Inkább egy két százalék körüli GDP-bővülés tűnik jövőre reálisnak, de akár a 2,3-2,5 százalék is összejöhet”

– magyarázta a K&H Bank vezető elemzője. A legfrissebb, idei harmadik negyedéves növekedési adatok éves és negyedéves szinten is visszaesést mutattak. Továbbra is küszködik az ipar és az építőipar, az export és a beruházások is visszahúzták idén a gazdaságot. Jó hír viszont, hogy a szolgáltató szektorokban elindult a növekedés – magyarázta Németh Dávid.

Az elemző szerint az idén nagy számban bejelentett távol-keleti, jórészt kínai beruházások jövőre látszódhatnak meg a statisztikák szintjén, és javíthatják a nemzetgazdasági összképet. Emellett jövőre jó néhány, korábban szüneteltetett állami beruházás is újraindulhat. A szektor jelenleg a brutálisan megugró építési költségekkel, a gyenge kereslettel és az általános inflációval is küzd. Emellett sokan kivárnak a kedvezőbb feltételű európai uniós pályázatok kiírására.

További részletek a beszélgetés tartalmából:

– A harmadik negyedéves GDP-adatok értékelése 00:30 

– Pörögnek a távol-keleti beruházások, mikortól húzhatják fel a szektort? 06:38

– Milyen GDP-növekedés várható jövőre? 15:23

– A jövő évi költségvetés elemzése 17:54

– Mi lesz az európai uniós források sorsa? 28:43

– Milyen most a forint és a magyar adósbesorolás megítélése a befektetők körében? 33:36 

A Bruttó teljes adását itt meghallgathatják

A VG Podcast korábbi adásait itt érhetik el.

Podcastok Vidcastok

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.