November végéig az államháztartás központi alrendszere 3284,3 milliárd forintos hiánnyal zárt. Ezen belül a központi költségvetés 3257,5 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok 200,0 milliárd forintos többletet, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 226,8 milliárd forintos hiányt mutattak – közölte a Pénzügyminisztérium az államháztartás november végi előzetes adatait. Novemberben, tehát egy hónap alatt a központi alrendszer 233,8 milliárd forint hiánnyal zárt, szemben az előző évi azonos hónap 586,7 milliárd forintos deficitjével.
Az elmúlt hónapokban kifejezetten hektikus számokat produkált magyar államkassza. Az augusztusi rekordnak számító 414 milliárdos hiány után szeptemberben 234,2 milliárdos többlet jött össze, majd októberben gyakorlatilag ismét kilyukadt, egy hónap alatt 427 milliárd forinttal hízott tovább az államháztartás halmozott hiánya. Bár ezzel az eredeti, 2514 milliárdos deficitet már szeptemberben túllépte a hiány, már akkor felhívtuk arra a figyelmet, hogy év utolsó hónapjaira akár kiengedheti a gyeplőt a kormány, annál is inkább, mert időközben 4790 milliárdra emelte a pénzforgalmi deficitet.
Mindenesetre a mai hiányadat azt is jelenti, a módosított éves terv 68 százaléka teljesült november végéig, tehát decemberre gigantikus, 1500 milliárdos mozgástér maradt az államkasszában, ami akár a hiány további csökkentésére vagy a növekedés élénkítésére is felhasználhat.
Ezzel ráadásul megnőtt az esélye annak, hogy szinte biztosan tartani tudja az éves hiányt a kabinet. Eredetileg a GDP 2,9 százalékos eredményszemléletű deficitje mellett tervezte meg az ide költségvetést, de a makropálya felborulása és a hiányzó áfabevételek miatt tavasszal 4,5 százalékra emelte. A kormány mindenesetre biztosra ment a hiány tartását illetően: előbb 675 milliárd forint értékű beruházást halasztott el, majd a bankoktól és multiktól mintegy 400 milliárd forintot hajtott be.
Érdemes lesz figyelni a részletes adatokat, amelyeket december 20-án közöl a Pénzügyminisztérium, és amelyeből kiderülhet, hogy az áfabevételek hogy alakultak. A büdzsé számára ugyanis kulcskérdés, hogy a fogyasztás és vele együtt a fogyasztási típusú adók végre meglóduljanak. Mindez pedig a 2025-ös költségvetési törvényényjavaslatban rögzített 3,7 százalékos terv szempontjából is lényeges. Idén és tavaly is a fő problémát az jelentette, hogy annyira megcsúszott a büdzsé az áfabevételek elmaradása miatt, hogy az a jövő évi költségvetésre is rányomta a bélyegét. 2025-ben tehát ez a hatás kevésé fog érződni, vélhetően ezért is várta meg kivételesen az amerikai elnökválasztást és az őszi hónapokat a kormány az elfogadással.
„A kormány az idei évben stabilizálta a költségvetés egyensúlyát, emellett folyamatosan figyelemmel kíséri a hiány alakulását. Az intézkedéseknek is köszönhetően a novemberi egyhavi hiány mértéke utoljára 2019-ben alakult ennél kedvezőbben: 233,8 milliárd forintra teljesült” – írta közleményében a szaktárca.
Ismertetésük szerint a kamatkiadásokra fordított kifizetések összege november végéig 3 412,7 milliárd forint volt, amely 798,1 milliárd forinttal magasabb az előző évi azonos időszaki teljesítésnél.
Lényeges körülmény, hogy bár a forintpiaci kamatok már 2023-ban elkezdtek csökkenni, a pénzforgalmi kamatkiadásban ez a csökkenés csak késleltetve jelentkezik. Az eredményszemléletű kamatkiadás jövőre érdemben mérséklődni fog
– írják a közleményben, és hozzáteszik, hogy továbbra is meghaladják az egy évvel korábbi kifizetést a nyugellátásokra és a gyógyító-megelőző ellátásra fordított összegek is.
Nyugellátásokra 5727,7 milliárd forintot, míg a gyógyító-megelőző ellátásra 2434,3 milliárd forintot fordított a kormány november végéig.
Hangsúlyozzák, hogy a kormány elkötelezett a hiány mértékének további csökkentésében: az idei évre tervezett 4,5 százalék után jövőre 3,7 százalékkal, 2026-ban pedig 3 százalék alatti deficittel számol.
Arról, hogy jövőre az egyes területek mennyi pénzből gazdálkodhatnak, a 2025-ös költségvetési törvényjavaslatról szóló cikkünkben olvashat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.