Megkezdődtek a géptelepítések a Reálszisztéma Dabasi Nyomdában. A tervek szerint a cégnél idén mintegy hat-hétszáz millió forintnyi fejlesztést valósítanak meg. Új gépeket helyeznek üzembe, s a beruházáshoz kapcsolódóan egy 800 négyzetméteres üzemcsarnokot is kialakítanak -- mondta lapunk érdeklődésére Mádi Lajos.
Amikor a tulajdonosváltás után a cég a Reálszisztéma-csoporthoz került, japán hitelből már végrehajtottak egy 300 millió forintos korszerűsítést. A mostani -- a teljes termelésszerkezet megújítását eredményező -- fejlesztést a cég önerőből valósítja meg. Ezektől kapacitásbővülést és minsőségjavulást is várnak.
A nyomda meghatározó szerepet kíván játszani a színes, minőségi könyvgyártásban. A tankönyvek, a naptárak és a reklámkiadványok készítésében is piacbővülést vár.
A Dabasi Nyomda idei árbevétele megközelítheti az egymilliárd forintot, ennek mintegy harmada az exportból származik. Hagyományos külpiaca Németország és Hollandia, de közvetetten jelen van a spanyol és olasz nyelvterületen is. A vezérigazgató lehetőséget lát a cég pozícióinak kelet-európai, főleg ukrajnai erősítésére is. Szerinte a magyar nyomdák a könyv-, a kalendárium- és a naptárkészítés területén külföldön is találhatnak munkát. Ám ott a helyi cégekkel is versenyezniük kell, hiszen akadnak olyan kiadók, amelyek a környező országokban nyomtatják kiadványaikat. Szlovákiában például még állami támogatást is kap az ágazat, s az általuk kínált árakkal nehéz konkurálni.
A tulajdonosok a felújítás után jövőre húszszázalékos növekedést várnak. A nyomda mintegy 100-125 kiadóval áll kapcsolatban, ezek fele visszatérő megrendelő. A kiadók némelyike időnként likviditási nehézségekkel küzd, késedelmesen egyenlíti ki a nyomdaszámlát.
Mádi Lajos hangsúlyozta: a nyomdáknak nem kis nehézség, hogy a papír ára az elmúlt hónapokban drasztikusan emelkedett, s a beszerzés is nehézkesebbé vált. A termékdíj tervezett jövő évi bevezetése tovább drágíthatja az alapanyagokat.
Növeli exportját a Dabasi Nyomda Dinamikusan bővíti exportértékesítését a Reálszisztéma Dabasi Nyomda Rt., s igyekszik a kelet-európai piacon is terjeszkedni -- tudtuk meg Mádi Lajos vezárigazgatótól. A nyomda a következő években meghatározó szerepet kíván játszani a minőségi könyvgyártásban. H. É.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.