BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Olajárzuhanástól tart a CGES

A jövő év végére 12 dollár alá csökkenhet az olaj hordónkénti ára, ha a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) nem csökkenti kínálatát a megnövekvő készletek miatt -- jósolja a CGES. A nonprofit szervezet azonban nem a mostani, hanem az élénk kereslet kielégítése miatt megnövelendő termelési szint 2001-es csökkentését javasolja. Hazai olajipari szakemberek nem feltételeznek jövőre a fentihez hasonló mértékű áresést, de szerintük sem lesz olyan drága az olaj, mint az idén.

"Ha az OPEC meg akarja előzni az olajárak jövő évi összeomlását, sokkal gyorsabban kell reagálnia a piac jelzéseire, mint a múltban" -- figyelmeztet a nonprofit Centre for Global Energy Studies (CGES) szervezet havi jelentése. Eszerint a téli keresleti és árcsúcs miatt a harmadik negyedéves napi 28,7 millió barrelről 29,3 millióra kellene emelnie olajeladásait, ám ezután, a megnövekvő olajkészletek miatt, már 2001 első felében szűkítenie kell kínálatát. Ha ezt elmulasztja, 12 dollár alá is eshet a kőolaj barrelenkénti ára az év utolsó negyedében. A CGES ennek megelőzéseként akár napi kétmillió barreles visszafogást is helyeselne az OPEC részéről. (A mennyiség persze függ az időjárástól és a közel-keleti események alakulásától is.)

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint a világgazdaság erősödésével jövőre is folytatódhat a nyersolajkereslet növekedése. A napi összigény 1,87 millió barrellel bővülhet. Miután ennek kielégítéséhez az OPEC-en kívüli termelők már csak napi 670 barrellel tudnak hozzájárulni, a kartellnek legalább 1,1 millió barrellel kellene még tovább nyitnia az olajcsapokat.

"Mindenesetre jövőre már valószínűleg valóban nem lesz olyan drága az olaj, mint az idén, mert megszűnnek azok az okok, amelyek 2000-ben magasan tartották az árakat" -- válaszolt lapunknak a Moltrade-Mineralimpex vezérigazgatója. Kajári Gyula elmondta, egyrészt feltöltődnek a drágaság miatt az utolsó pillanatig üresen hagyott készletek, s lecsillapodik az olajtermékpiacon kialakult túlzott izgalom is. Ez utóbbit az váltotta ki, hogy 2005-től a mainál sokkal szigorúbb környezetvédelmi előírások lépnek érvénybe az európai üzemanyagokra.

"Az a veszély mindig fennáll, hogy a tartósan drága olaj mellett megindul a termelés olyan lelőhelyeken is, ahol alacsonyabb árak mellett nem éri meg bányászni" -- emlékeztetett érdeklődésünkkor a hazai olajszakma egy másik képviselője. Mint rámutatott, az így megnövekvő kínálat azután lejjebb kényszerítheti az árakat, de ez hosszabb időt vesz igénybe, s nemigen vezethet már jövőre komoly áreséshez. Ahogyan az sem (szintén nagyobb időigénye s mellesleg a világgazdaság jelenlegi túlfűtöttsége miatt), ha a drága olaj lassítaná a gazdaságot, s ezen keresztül gyengülne a kereslet. Az olaj árrugalmassága ugyanis nagyon kicsi, vagyis árának egyszázalékos változása alig mozdítja el a keresletet.

Viszont ha a kereslet módosul, az annál inkább megérződik az árakban. Az viszont reálisnak tűnik, ahogyan a CGES érvel, vagyis hogy a most megnövelendő kínálatot azután célszerű visszafogni, ha nem akarja az OPEC, hogy a piacon túlkínálat alakuljon ki.


Jobb piackövetésre buzdítják az OPEC-et A jövő év végére 12 dollár alá csökkenhet az olaj hordónkénti ára, ha a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) nem csökkenti kínálatát a megnövekvő készletek miatt -- jósolja a CGES. A nonprofit szervezet azonban nem a mostani, hanem az élénk kereslet kielégítése miatt megnövelendő termelési szint 2001-es csökkentését javasolja. Hazai olajipari szakemberek nem feltételeznek jövőre a fentihez hasonló mértékű áresést, de szerintük sem lesz olyan drága az olaj, mint az idén. B. H. L.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.