A hozzávetőlegesen 1000 megawatt összteljesítményű magyarországi szenes erőművek java része az ötvenes-hatvanas években épült. A Mátrai Erőmű Rt. blokkjai a legfiatalabbak, amelyeket 1968--72 között helyeztek üzembe. A korábban üzembe állított szenesblokkok hatásfoka ma már igen rossznak számít, helyenként a 20 százalékot sem éri el. Ez az öreg technológia, s nem a szén mint tüzelőanyag vált elavulttá -- vélik a Világgazdaság által megkérdezett energiaipari szakértők. Ezt igazolja, hogy az uniós tagországokban a régi szenesblokkokat számos helyen újabb szenesegységekkel váltják fel. Az RWE niederausseni erőművében ez idő szerint 2,4 milliárd márkás beruházással építenek egy 900 megawattos lignittüzelésű blokkot, amelynek hatásfoka 45,2 százalék. Ráadásul egy újfajta tüzelőanyag-előkészítési technológia alkalmazásával ez tovább fokozható, 50 százalék közelébe.
A Magyarországon ma üzemelő szenesblokkok többségét legkésőbb 2004-ben mindenképp le kell állítani, mert nem felelnek meg a kiotói egyezményben foglalt környezetvédelmi normáknak. Java részük addig is csupán azért kapott haladékot, mert az áramtermelés mellett hőszolgáltatást is végeznek, s az érintett településeknek időre van szükségük, hogy kiváltsák a régi szenes erőműveket. A térségben Csehország megelőzte Magyarországot az öreg szenes erőművek cseréjében, s Lengyelországban is javában folyik már ez a munka.
A szenesblokkok selejtezésével a villamosenergia-rendszerből kieső kapacitást csak részben kell majd pótolni, 5-600 megawattnyi teljesítményű új blokkok üzembe állítása tűnik ma szükségesnek -- tették hozzá szakértők. A bükkábrányi lignitre alapozott erőműépítés addigra semmiképpen sem tud belépni, ezért ezt a teljesítményt minden bizonnyal földgázra alapozzák majd. Új szenesblokkok létesítése legkorábban 2005-ben kerülhet napirendre. Az igazsághoz tartozik, hogy a villamosenergia-szektor, illetve a földgáz-kereskedelem szabályozásában meglévő bizonytalanságok miatt a befektetők kivárnak, s egyelőre nem készítenek hosszú távú fejlesztési terveket.
A 2005-re minden bizonnyal jelentős mértékben liberalizált árampiacon akkor már regionálisan kell majd mérlegelni egy-egy új beruházás gazdaságosságát. A szükséges 15 százalékos tartalék mellett a régióban legalább 50 ezer megawattnyi felesleges kapacitás van még.
Öt éven belül időszerű lesz a szén Nem a szén mint tüzelőanyag, hanem a jelenleg Magyarországon alkalmazott szenes erőművi technológia vált elavulttá. Elsősorban környezetvédelmi szempontból elkerülhetetlen a rossz hatásfokú szenesblokkok selejtezése -- állítják a Világgazdaság által megkérdezett szakértők annak kapcsán, hogy tegnap átadták a Mátrai Erőmű Rt. füstgáz-kéntelenítő berendezését. A szakértők arra számítanak, hogy 2005 után ismét szóba jöhet a szén erőművi tüzelőanyagként. Munkatársunktól-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.